SKYP’den 4. Olağan Konferans ve Kongresi’ne katılım çağrısı

SYKP Eş Genel Başkanları Yüce ve Uğur, partilerinin 7-9 Ağustos tarihlerinde gerçekleştireceği 4. Olağan Konferans ve Kongresi’ne katılım çağrısı yaptı.  

SYKP Eş Genel Başkanları Cavit Uğur ve Canan Yüce

Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanları Canan Yüce ve Cavit Uğur, 7-9 Ağustos’ta gerçekleştirilecek 4’üncü Olağan Konferans ve Kongre öncesi basın toplantısı düzenledi. Partinin genel merkez binasında gerçekleştirilen toplantıda, “Birlikte bu ablukayı dağıtacak yeni bir dünya kuracağız” pankartı asıldı. Toplantıda konuşan Yüce ve Uğur, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘Kapitalist sistem otoriter faşist yönetimleri devreye sokma çabasında’

Yüce, dünya üzerinde bütün insanlığın yeni bir dönüşüm içinde olduğuna dikkat çekerek, “Ekonomik, siyasi, ekolojik ve insani olarak insanlığa güvenli bir gelecek, bir umut vaat edemeyen kapitalist sistem, bu dönüşüm sürecinde kontrolü elden yitirmemek ve yeni ‘devrimler dalgasını’ engellemek için tüm dünyada otoriter hatta faşist yönetimleri devreye sokma çabasında.” dedi. 

‘Türkiye hak ve özgürlüklerden uzaklaştı’

Türkiye’nin de bu süreçte hak ve özgürlüklerden uzaklaştığını belirten Yüce, “Erdoğan yönetimindeki faşist AKP-MHP bloğu, 20 yıla yaklaşan iktidarlarında işledikleri insanlık suçlarının hesabını vermekten kurtulabilmek ve iktidarda kalabilmek için ülkeyi ve bölgeyi tam bir yangın yerine çevirmiş, koşar adım faşizmin inşasını tamamlama çabası içerisindeler.” ifadelerini kullandı.

‘Salgın bir aparat olarak kullanılmakta’

Sistemin bugüne kadar yaşadığı tıkanıklıkları savaşlarla aşmaya çalıştığını söyleyen Yüce, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şimdi de pandemi aracılığıyla aynı şeyi yapmayı deniyorlar. Çok kısa süreli bir kapanma ve aşı teknolojisinin kar unsuru olmaktan çıkartılarak toplum sağlığı zorunluluğu haline getirilmesiyle çoktan çözümlenebilecek olan Kovid-19 salgını, halen yeni sermaye rejimine geçişin örtüsü, bu süreçte kitlelerin öfkesini, enerjisini kontrol etmenin bir aparatı olarak kullanılmakta.”

‘Yeniden sosyalizm alternatifi aktüel hale getirilmeli’

Yaşam mücadelesinde artık duvara dayanan insanlık ve doğanın kendine nefes alacak yollar açacağını söyleyen Yüce, “Mesele, bu yolları kapitalizmi aşacak ve yeniden eşitlikçi, özgürlükçü, doğa insan bütünlüğüyle davranan yeni bir düzleme taşıyabilmektir. Dünya-tarihsel düzleminde şimdi yapmamız gereken, yaşanmışlıklardan çıkartılmış dersler, bugünün kapitalizminin doğru analizi ve sosyal mücadelelerin devrimci bir perspektifle etkileşime geçirilmesini sağlayacak bütünlüklü bir paradigmayla yeni ve yeniden sosyalizm alternatifini aktüel hale getirmektir.” dedi.  

‘Partimize çok daha büyük sorumluluklar düştüğünün bilincindeyiz’

Kurucu bileşeni oldukları Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik saldırılara da dikkati çeken Yüce, şöyle devam etti:

“Faşist iktidara karşı yürüttüğü etkin mücadele Kobanê ve kapatma davalarıyla akamete uğratılmaya, Kürt halk hareketiyle Batılı sosyal mücadele dinamiklerinin birlikte yarattığı demokratik alternatif boğulmaya çalışıldığı bu süreçte partimize çok daha büyük görev ve sorumluluklar düştüğünün bilincindeyiz. Bir kez daha ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz’ diyoruz. Fabrikada, büroda, tarlada, doğada, sokakta, okulda, evlerde, fiziki ve dijital alanlarda, kısaca toplumsal ve siyasal devrimin bütün alanlarında birlikte hareket etmeye çağırıyoruz.” 

Eş Genel Başkan Cavit Uğur ise, Türkiye’de yayılan faşizmin hep birlikte engellenebileceğini belirterek, 4’üncü Olağan Kongreleri’nde beraber olma çağrısı yaptı.

Yeni1Mecra