Sol Parti’ye İstanbul Sözleşmesi pankartı nedeniyle polis baskısı

Sol Parti Artvin İl Başkanı Sercan Dede ve 3 partili, parti binasına astıkları İstanbul Sözleşmesi pankartı nedeniyle gözaltına alındı. Partililer daha sonra serbest bırakıldı

Sol Parti Artvin İl Binasına asılan İstanbul Sözleşmesi Bizimdir yazılı pankart polis zoruyla kaldırıldı

Sol Parti Artvin İl Örgütü binasına “İstanbul Sözleşmesi bizimdir. Tek adamın kararnameleri hükümsüzdür” pankartı asılması nedeniyle yapılan gözaltılar bugün de devam etti. Pankart dolayısıyla dün sabah gözaltına alınan İl Başkanı Sercan Dede ve Borçka İlçe Başkanı Ömer Çatan ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakılmıştı.

Artvin Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatı ile polisler bugün arama yapmak üzere parti binasına girmek istedi.

Yeniden gözaltına alındılar

Fakat polislere izin vermeyen İl Başkanı Sercan Dede, İl Yöneticisi Ünal Demir ve iki parti üyesi ile birlikte yeniden gözaltına alınıp, İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Sol Parti Genel Merkezi tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Artvin İl Binamız, ‘İstanbul Sözleşmesi Bizim’, pankartı nedeniyle savcılık kararıyla aranıyor. Kadınların haklarını yok etmeye; şeriatçı azgın azınlığın talepleriyle laikliği tümden yok etmeye çalışan iktidara karşı SOL Parti, sesini her yerde yükseltmeye devam edecek” denildi.

Sol Partililer serbest bırakıldı

Artvin Cumhuriyet Savcılığı’nın arama kararıyla, partiye gelen güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan İl Başkanı Sercan Dede ve İl Yöneticisi Ünal Demir, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

MA / ARTVİN