Soma Davası 16 Haziran’a ertelendi

Soma Davası’nda, yaşamını yitiren maden işçilerinin aileleri, heyetin arkasındaki “Adalet mülkün temelidir” yazısını işaret ederek, “Mülk de adalet de çöktü” diyerek tepki gösterdi.

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te meydana gelen katliamda yaşamını yitiren 301 madencinin ölümünden sorumlu Can Gürkan, Efkan Kurt, Adem Ormanoğlu ve Haluk Evinç’e ilişkin mahkumiyet kararının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından görülen davanın 3’üncü duruşması görüldü.

Verilen ara kararının ardından söz alan Manisa Baro Başkanı avukat Ali Arslan, “Bu dava uzmanlık gerektiren davadır. Bu anlamda Türkiye’nin dört bir yanında gelen meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum.  Soma davası yürekte yara açıyor. Umudumuzu kesmek istemiyoruz. Verilecek karar da üç yukarı beş aşağı belli. Eylül kararının tekrar etmesini talep ediyorum” diye konuştu.

‘Tarih sizleri unutmayacak’

Ardından katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri söz aldı. Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak,  “Verilen kararlarda adalet bulamıyoruz. Bu katliama sebebiyet verenler 301 evladımızın ölümüne çanak tuttu. Yargıtay’ın verdiği karar bizi umutlandırmıştır. Bu karar birilerine çok dokundu. Yargıtay hakimleri değiştirerek, formalite bir yargılama yaptı. Biz bunu unutmayacağız. Madenci yakınına tekmeyi unutmayacağız. Verilen hiçbir kararı unutmayacağız. Oturduğunuz koltuklara layık olduğunuzu düşünüyorsunuz ama tarih sizleri de unutmayacak” dedi.

‘Devran dönüyor ışık görünüyor’

Ergül Sidar’ın babası Durmuş Sidar da “Verdiğiniz karara güvenmiyorum. Devran dönüyor. Işık görünüyor” sözleriyle heyete tepki gösterdi. 

Ali Kavas’ın eşi Gülten Kavas da “Siz o koltuklara oturtulmuşsunuz. Bizim de Gürkan gibi parayla mı hâkim tutmamız lazım. Ben fakirim ama yüreğim zengin. Çocuklar babasız kalmasın diye bu davayı savunuyorum.  Hâkim olsaydın sanıkları bu salona getirtirdin. Bir çocuk bir tane domates aldığı için hemen cezaevine atıyorsunuz. Soma’da katliam oldu 301 insan öldü. Hiçbir şey yapmıyorsunuz. 7 yıldır burada bir tiyatro oynanıyor. Hesap vereceksiniz. Ciğerimiz yanıyor ama adalet yok” diye konuştu.

‘Mülkün temeli çöktü’

Mustafa Kaya’nın eşi Naciye Kaya, heyetin arkasında yazan “Adalet mülkün temelidir” yazısını işaret ederek, “Mülkün temeli çöktü. Türkiye’de adalet çöktü. Para hırsı yüzünden 301 işçi yakılarak katledildi” diye belirtti. Veli Çetiner’in babası Adem Çetiner, “Otururken, yürürken, namaz kılarken, uyurken hep ağlıyorum. Siz de bir gün mutlaka bunları yaşarsınız. Allah bizim değil sizin yardımcınız olsun” ifadelerini kullandı.

İbrahim Duman’ın annesi Zeher Duman ise “Oğlum 27 yaşındaydı taşı sıksa suyunu çıkarırdı. Çocuğum eve hep yorgun geliyordu. Geldiği gibi uyuyordu dinlenmek için. Yüreğimiz yanıyor” dedi.

İddia makamı mütalaasını yineledi

İddia makamı ise birinci celsede esas hakkında sunduğu mütalaanın kabulünü talep etti.

Tutukluluğunu hayatın akışına aykırı buldu

Ardından SEGBİS ile duruşmaya katılan tutuksuz yargılanan Can Gürkan’ın savunmasına geçildi. Gürkan, savunma yaparken çok kitap okuduğunu ileri sürmesi dikkat çekti. Adı üzerinde bir algı oluşturulduğu iddia eden Gürkan, yaratılan Can Gürkan’ın kendisi olmadığını söyledi. Cezalandırılma için delillerin oluşması gerektiğini belirten Gürkan, “Tutuklanma kararım da hayatın olağan akışına aykırı. Tutuklanmam hayatın olağan akışına aykırı. Hem de olmayan bir yangın gerekçe gösterildi. Ama yangın olmadığı ortaya çıktı” dedi.

Sanık ülke adına güzel şeyler yapmış

“Bana mühendisler gelip, sorun yok diyorlar. Mühendisler sizlere ne anlattıysalar bana da toplantılarda onu anlattılar” diyen Gürkan, toplumun vicdanını rahatlamak için 5 yıl gibi uzun bir süre tutuklu kaldığını söyledi.

Sanık Gürkan, davanın başından beri hiç yalan söylemediğini iddia ederek,  “5 yıl boyunca cezaevinde kaldım. İşsiz kaldım. Şirketlerim artık yok. Avukatların sermaye beyanlarına ilişkin, sermayeye bu kadar düşman olmaya gerek yok. Ben ülkem için güzel şeyler yaptığımı düşünüyorum” diye belirtti.

Sanık Gürkan beyanlarda bulunurken, aileler sık sık, “Yalan söylüyorsun. Yangın yoksa bizim çocuklar nasıl yandı? Çocuklarımız yandı, yandı” diyerek tepki gösterdi.

Ardından söz alan sanık Gürkan’ın avukatı, dosyada sanıkların hak ihlaline maruz kaldığını iddia etti. Sanık avukatı, “Taleplerinin ret edildiğini öne sürerek, sanıklar hakkındaki deliler toplandı. Savunma yapamadık. Masumiyet ve hukuk kuralları ihlal edildi. Mağdur olan insanlar var. Müvekkilimiz ve devlet mağdurdur. Müvekkilim suç işlememiş, üzerine düşen bütün görevleri yerine getirmiştir. Mahkeme heyetinin adil davranarak, beraatını istiyorum” dedi.

Aileler, “Tarih katilleri unutmayacak. Tarih sizi yazacak” diye tepki gösterdi.

Mahkeme heyeti, eksik hususların toplanmasıyla bir sonraki duruşmayı 16 Haziran’a erteledi.

Duruşma sonrası açıklama

Duruşma sonrası mahkeme önünde açıklama yapan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, “Soma için adalet arayışımız bugün de devam etti. İçerde aslında yargı tiyatrosuyla karşı karşıya kaldık. Ailelerin ve avukatların güçlü savunmaları karşısında adalet arayışına cevap bulabileceğimiz bir emare göremedik. Umarız çarşamba günü yanılırız” dedi. Türkiye tarihinin en büyük katliamını yapanların sanki hiçbir insan yaşamını yitirmemiş gibi savunma yaptıklarını söyleyen Kemalbay, “Tamamen ticaretten bahsettiklerine tanık olduk, kabul edilemez bir durumdur. 301madencinin davası sonuçlanıncaya kadar bu mücadele sürecek. Biz çarşamba günü de burada olacağız. Bu hukuki süreç yozlaşmış hukuk sistemine işaret ediyor. 7 yıldır bunun sonuçlanmamış olması zaten Türkiye’de hukukun kalmadığının göstergesidir” diyerek bir sonraki duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

Ardından konuşan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de, Soma için adalet talebini yükseltmeye devam edeceklerini belirterek, “Eğer mahkeme olası kastla karar vermezse kanunlarla ilgili değişiklik teklif edeceklerini belirten Özel, “Kanunlarda olası kast uygulanması kaldırılsın diye teklif vereceğiz. Gerekçesine de kullanma alanı yoktur, Soma davasında olmadıysa bundan sonra hiçbir davada olmaz diyeceğiz. Bundan sonrasını mahkeme heyeti düşünsün” diye konuştu.

MA / MANİSA