Soma’daki maden şirketlerinin borcu 6 yıldır tahsil edilmiyor

Soma ve Ermenek’te yaşanan faciada ölen işçilerin ailelerine ödenmesi gereken 56 milyon tl’lik tazminat maden şirketlerinden 6 yıldır tahsil edilemedi.

Soma ve Ermenek’te ölen işçilerin ailelerine 6 yıldır ödeme yapılmadı

Soma ve Ermenek maden kazalarının ardından madenci ailelerine ve işsiz kalan madencilere İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenen 53 milyon 684 bin 803 liranın, aradan geçen 6 yıla rağmen halen işverenlerden tahsil edilemediği ortaya çıktı.

Sayıştay raporunda bilgi yok

Sayıştay’ın İşsizlik Sigortası Fonu’nda ise madenci ailelerine yapılacak bu ödemeden hiç bahsetmediği öğrenildi. Sayıştay’daki raporda da bahsi geçmeyen madenci ailelerine olan borcun akibeti merak ediliyor.

Facia 2014’te yaşanmıştı

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma Kömür İşletmeleri’ne ait maden ocağında gerçekleşen kaza sonrasında 301 madenci yaşamını yitirdi.

28 Ekim 2014 tarihinde Karaman’ın Ermenek ilçesinde Has Şekerler Madencilik’e ait maden ocağında da 18 madencinin yaşamını yitirdiği bir kaza yaşandı.

Meydana gelen facianın ardından ardından ölen madencilerin yakınlarına tazminat ödendi. Ancak Soma’da işten çıkarılan işçilere hak ettikleri ücretler 6 yıl gecikmeli ödendi.

Bu ödemenin kaynağı olarak işçilerin işsiz kaldıklarında maaş almalarını sağlayacak olan İşsizlik Sigortası Fonu kullanıldı.

Yapılan tazminat ödemelerinin işverenlerden geri alınacağı düzenlendi ancak aradan geçen 6 yıla rağmen 53 milyon 684 bin 803 lira halen kendilerinden tahsil edilmedi.

Soma’da ne olmuştu?

Facia, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçti. Soma Holding şirketlerinden Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen maden ocağında, patlamaya elektrikli ekipmanların sebep olduğundan şüphelenildi. Yangın, vardiya değişimi sırasında meydana geldi ve 787 işçi patlama sırasında yer altında kaldı. 17 Mayıs 2014’te, toplamda 301 kişinin hayatını kaybettiği ve içeride kimse kalmaması sebebiyle kurtarma çalışmalarının sona erdiği açıklandı.

Haber Merkezi