Sönmez: Evlilik kılıfına aldanmayarak kız çocuklarından yana olma zamanı

Feminist aktivist Sönmez, “İktidardan tecavüzcülere bayram müjdesi” başlıklı yazısında, “tecavüzcü affının” AKP’nin gündeminden düşmediğine işaret etti.

Sönmez, parlamentonun yine tecavüzcü affını konuşacağının anlaşıldığını belirterek, “Herkes için evlilik kılıfına aldanmayarak kız çocuklarından, çocuk haklarından yana taraf olma zamanı geldi.” dedi.

Feminist aktivist Berrin Sönmez

Feminist aktivist Berrin Sönmez, Gazete Duvar’da “İktidardan tecavüzcülere bayram müjdesi” başlığı ile yazı kaleme aldı. Van Milletvekili ve MKYK Üyesi Osman Nuri Gülaçar’ın tweetleriyle tecavüzcü affının AKP’nin gündeminden düşmediğinin alenen kabul edildiğini belirtti.

Sönmez, Gülaçar’ın mesajlarının infaz paketinin Meclis Genel Kurul görüşmelerinin son aşamasında sosyal medyada tepkiye yol açan madde hazırlığının da itirafı niteliğinde olduğunu kaydetti. “İktidarıyla, muhalefetiyle pek çok kişi kadın hareketinin, görüşmelerin son saatlerinde başlattığı sosyal medya eylemini gereksiz, aşırı, hatta kamuoyunu yanıltıcı ve haksız görüp açıkça eleştirmişti.” diyen Sönmez, yanılanın kadın hareketi olmadığının bu mesajlarla anlaşılmasını umduğunu belirtti.

Yazısında Van Milletvekili Gülaçar’ın twitterdaki “1-)Erken yaşta evlilik mağdurlarından haklı olarak çok fazla mesaj alıyorum. Arkadaşlar son infaz paketinde yer alsın diye çabaladık. Ancak bazı sebeplerden ötürü yetişmedi. Bayramdan sonraki ilk genel kurul çalışmalarında en öncelikli konularımızdan olduğunu bilmenizi isterim.” ifadesini paylaşan Sönmez, “Mesajdaki o bazı sebeplerden birisi muhalefetin bu konuda uzlaşmayı kabul etmeyişi elbette.” dedi.

‘Kanun maddesini durduran kadınlardı’

Ancak uzlaşma olmadığı halde son anda genel kurula önergeyle teklif edilmek üzere hazırlanmış kanun maddesi olduğunu hatırlatan Sönmez, “Ve genel kurula sunulması halinde durdurmaya, pek çok vekili oylamalara katılmayan muhalefetin gücü yetmezdi. Durduran #ÇocukİstismarınınAffıOlmaz etiketiyle gece birde TT olan sosyal medya eylemiydi. Kadınlardı. Kadınları yalnız bırakmayanlardı.” diye belirtti.

‘Madde teklifi sıradan bir affın da çok ötesinde’

Sosyal medyaya yansıyan madde teklifinin korkunç olduğunu vurgulayan Sönmez, teklif edilen madde içeriğinin, sıradan bir affın da çok ötesine geçip çocuğun cinsel istismarını evlilik şartına bağlayarak meşrulaştıracak nitelikte olduğuna işaret etti.

‘Parlamento yine tecavüzcü affını konuşacak’

Vekil Gülaçar’ın diğer mesajında ise bir de “bayram müjdesinden” söz ettiğine vurgu yapan Sönmez, Gülaçar’ın “Gönül isterdi ki bu müjde bayramdan önce verilseydi. Ancak bayramdan sonraya kaldı. Birçok arkadaşımızla birlikte bu konunun çözümü için elimizden geleni yaptığımızdan şüpheniz olmasın.” mesajını da paylaştı.

Sönmez, “Müjdelenen(!) hazırlık aynı içerikle mi sunulur, değişiklikler yapılır mı belli değil henüz ama parlamentonun yine tecavüzcü affını konuşacağı anlaşılıyor.” diye belirtti.

‘Ramazan, bayram, pandemi ruh hallerinden çıkma zamanı’

Bu defa mücadelenin her zamankinden daha çetin olacak gibi göründüğünü belirten Sönmez, yazısını şu cümlelerle tamamladı:

“Yıllardır net karşı duruştan kaçınarak, ‘ama’lı, ‘fakat’lı cümleciklerle hem nalına hem mıhına vurmayı seçen entelektüellerin, kız çocuklarımıza ve topluma karşı sorumluluğunu idrak etme zamanı. Ramazan, bayram, pandemi ruh hallerinden çıkma zamanı. Özellikle İslami entelijansiyanın konudan, tartışma ve hazırlıklardan bi’haber görünerek ‘havaya ıslık çalma’ lüksü tükendi sanırım. Herkes için evlilik kılıfına aldanmayarak kız çocuklarından, çocuk haklarından yana taraf olma zamanı geldi.”