Soru sorduğu için hakkında soruşturma açılan gazeteci Meclis gündeminde

Hasan Akbaş

Antalya Konyaaltı sahili plaj işletmecisi, Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’ın sahip olduğu Alkoçlar Turizm’in Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Konyaaltı Sahil ihalesinin iptaliyle ilgili toplantıda soru sorduğu gerekçesiyle Gazeteci Ebru Küçükaydın hakkında soruşturma başlatılması Meclis gündemine taşındı.

Fotoğraf: Gölcük Vizyon Gazetesi

 23 Ocak tarihinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek’in düzenlediği basın toplantısında Gazeteci Ebru Küçükaydın’ın sorduğu sorular nedeniyle Alkoçlar tarafından toplantı sonrası suç duyurusunda bulunulduğu ortaya çıkmıştı. Konuya ilişkin HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Adalet Bakanı Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Bülbül, önergesinde, “Küçükaydın, bazı kanallarda canlı yayınlanan basın toplantısında şu soruları sorduğu ifade ediliyor:

‘Basın özgürlüğüne müdahale değil mi?’

Alkoçlar’ın ortağı olan Antalyalı bir firmanın ihale sözleşmesinde olmamasına rağmen, bölgeye dağıtım yapan gıda ve diğer ürünlerle ilgili toptancılarla bir promosyon anlaşması yaparak anlaşma dışında kalan hiçbir firmayı sahaya sokmadığını, sözleşmeye aykırı durumun nasıl ele alınacağını ve Sayın Menderes Türel’in Antalya’nın değerlerine sahip çıkmak yerine Alkoçlar’a danışmanlık yapıp yapmadığına dair sorular sorduğu ileri sürülmektedir.

Bu bağlamda;
İlk defa bir gazeteciye basın açıklamasında tamamen görevi ile ilgili sorduğu sorular dolayısıyla savcılık soruşturma açmaktadır. Bu süreçten haberdar mısınız? Eğer haberdar iseniz sorumlu kişi ya da kişiler ile ilgili bir soruşturma yürütecek misiniz?

Bu soruşturma düşünce ve ifade özgürlüğünün yanı sıra basın özgürlüğüne de müdahale değil midir?

Bir gazetecinin Alkoçlar tarafından şikâyet edilmesi ve savcılığın da bu şikâyet üzerine soruşturma başlatması ile kamuoyu nezdinde karanlık, gizemli bir ortam yaratılarak Konyaaltı sahili gibi halkın tamamını ilgilendiren bir konuda işletmeci firmanın şeffaf olması gerekmiyor mu?

Daha önce konkordato başvurusu yapmış bir firmanın işini yapan bir gazeteciden kamuoyu adına sorduğu sorular yüzünden itibar kaybı gerekçesiyle şikâyetçi olması hukuki açıdan ne ifade etmektedir? “ sorularını yöneltti.

‘Soru sormadan gazetecilik mesleği  nasıl icra edilir’

Adli sürece ilişkin yeni1mecra’ya bilgi veren www.haberimizvar.net Yayın Koordinatörü Ebru Küçükaydın, bu sürecin adalet ve demokrasi anlamında sorgulanması gereken bir dönem olduğunu ifade etti. İlk defa bir gazetecinin soru sorduğu için soruşturulduğunu, bunun da dünyada tek örnek olduğunu savunan Küçükaydın, “Bu şu demek; bir doktora teşhiş koyma, avukata savunma demek gibi bir şeydir. Soru sormadan gazetecilik mesleği nasıl icra edilir?” örneklemelerinde bulundu.

Ebru Küçükaydın

‘Bugün bu isim ben olurum yarın başka gazeteci…”

 Alkoçlar’a ilişkin sayıştay raporları ve tüm gelişmeleri, ihale süreçlerinin  her aşamasını yazan tek gazeteci olduğunu söyleyen Küçükaydın,”Bununla ilgili bir ön yargı oluştu diye düşünüyorum.  Henüz ifadeye çağırılmadım ama çağırıldığımda açıklama yapacağım” dedi.  Küçükaydın, “Gazeteci gazetecilik yapmasın isteniyor. Bu duruma karşı herkesin ses çıkarması gerekiyor, çünkü özgür basın herkes için gereklidir. Bugün bu isim ben olurum, yarın başka bir gazeteci olur. Bu sadece bana yönelik değil, adalet ve demokrasi açısından da sorunlu bir durumdur” diye konuştu.