Sosyal-İş Sendikası üyeleri 2,5 yıl süren TİS mücadelesini kazandı

DİSK’e bağlı Sosyal İş Sendikası, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde 2,5 yıldır süren mücadelelerinin ardından Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) imzalandığını bildirdi. Sendika tarafından yapılan yazılı açıklamada, fakültenin Döner Sermaye Müdürlüğü Alt İşverenleri olan Marmara Temizlik ve Çankaya Temizlik Ortaklığında çalışan üyelerinin adına sürdürdükleri TİS görüşmeleri sürecine ilişkin ayrıntılı bilgiler yer aldı.

Açıklamada, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yaptıkları başvurunun ardından Çapa Tıp Fakültesi Döner Sermaye Müdürlüğü işletmesinde 2017 yılı için TİS yapmaya yetkili sendikanın DİSK SOSYAL-İŞ olduğunun tespit edildiği hatırlatıldı. Ancak alt iş verenin itiraz başvuruları üzerine sürecin uzatıldığına dikkat çekilen açıklamada, Yüksek Hakem Kurulu’na yaptıkları başvurunun ardından 24 Ekim’de TİS’in imzalandığı belirtildi.

‘Başarının mimarı işçilerdir’

Çapa Tıp Fakültesi Hastanelerinde çalışan emekçilerin Anayasal güvence altında olan ‘Sendikalaşma ve Toplu Pazarlık Hakları’nı kullandıklarına dikkat çekilen açıklamada, bu hakka ulaşılmasının 2.5 yıl sürdüğüne dikkat çekildi. Hukuksuz ve keyfi itirazların hakkın ve yasaların önüne geçmesine ve adaletin geciktirilmesine izin verilmemesine vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Başarının mimarları elbette hastanenin her yerinde karınca gibi hizmet üreten fedakar işçilerdir. 2.5 yıl boyunca Sendikasına sahip çıkan, sabırlı, kararlı ve yürekli üyelerimizdir.  Sendikamız saflarında sınıf kardeşliği inancıyla dayanışma içinde davranan işçi arkadaşlarımızdır. Tüm emekçi kardeşlerimizi kutluyoruz.”