Sosyal medya bağımlılığını azaltma yöntemleri

Sosyal medya uzmanları: ‘Bildirimleri kapatın, telefonu yatak odasından çıkarın, uygulama silin, içeriği kendiniz belirleyin’ diyor.

Arşiv

BirGün gazetesi yazarı Ümit Alan ‘Aman Allahım bir canavar yarattım!’ başlıklı köşesinde sosyal medya bağımlılığından kurtulma yollarını yazdı.

Netflix’te yayınlanan ‘The Social Dilemma’ (Sosyal İkilem) isimli belgesele referans vererek sosyal medyanın ‘günah çıkartan eski çalışanlarını’ örnek gösteren Alan, bazı yöntemlerin işe yarayacağını aktardı.

Ümit Alan’ın sosyal medya’dan kurtulma yöntemleri üzerine yazdıklarından öne çıkanları sizler için derledik:

Bildirimleri kapatın

> “Sosyal medyayı tamamen hayatımdan çıkaramam; evet, zararlarının çok olduğunu biliyorum ama onsuz da yapamam” diyorsanız, bildirimleri kapatmak hafifletici bir geçiş olabilir. 

Yatak odasından çıkarın

> “En azından uyumadan önce ve uyandıktan sonraki değerli anları böylece kurtarmış durumda olursunuz.”

Telefondan silin

> “Bazı sosyal medya uygulamalarını en azından telefondan silmenin ve gerektikçe bilgisayar veya tabletten bakmanın oldukça faydalı olduğuyla ilgili pek çok tavsiye okudum.”

Google yerine alternatiflere yönelin

>”Hem arama sonuçlarınızı size özel bir algoritmayla dizen hem de arama verilerinizi işleyerek size hedefli reklam sunan Google yerine alternatif motorlar kullanabilirsiniz.”

Seçimleri siz belirleyin

>”Örneğin; Youtube’un bir sonraki video diye önerdiği videoları izlemek yerine, hep siz seçin, algoritmanın insafına kapılıp sürüklenmeyin. Aynı şekilde Twitter’da “ana sayfa” denen algoritmik seçim yerine “en son yazılanları göster” sekmesi daha doğru olur.”

Kaynak: BirGün