Sosyal medyada akademideki erkek şiddetine dikkat çekildi

Sosyal medya platformu twitterda #ErilAkademiyeDurDe etiketiyle yapılan eylemde, akademide yaşanan tacizlere, istismara, erkek şiddetine dikkat çekildi.

Kadınlar Birlikte Güçlü, sosyal medya platformu twitterda akademide yaşanan erkek şiddetine dikkat çekmek amacıyla #ErilAkademiyeDurDe etiketiyle eylem yaptı. Kadınlar Birlikte Güçlü, yayımladığı dayanışma çağrısında şunları ifade etti:

“Akademide yaşanan tacizlere, suistimale, istismara, erkek şiddetine sessiz kalmıyoruz. İktidar ilişkilerini gizleyerek tacizcilerle dayanışma gösteren, kadınları susturmaya çalışan, ayrımcılık üreten bir akademi istemiyoruz. Herkesi sorumluluk almaya, tacize, tacizcileri koruyanlara ve susmayı tercih edenlere karşı birlikte mücadele, kadınlarla dayanışmaya çağırıyoruz.” #ErilAkademiyeDurDe etiketiyle yapılan bazı paylaşımlar şöyle:

“Ceren Damar, Alara Karademir gibi akademi içerisinde şiddete, tacize, mobbinge maruz kalan kadın arkadaşlarımızın yanındayız! Kadınlar üniversitelerde özgür ve eşit olana kadar mücadelemize devam edeceğiz!”

“Taciz failine referans verme, itibar kazandırma, yan yana gelme, panele konferansa davet etme, birlikte kitap yazma Erkeğin elinin kiri olmasın”

” ‘Hanım asistan almıyoruz, birlikte çalışması zor oluyor’ diyenin ve yanındakini onaylamak için ‘hanımların akademisyenliği doğurana kadar’ sesi hala kulağımda.”

“’Bana bir şey olmaz, zaten ona kimse inanmaz, kendi kaybeder, cesaret edemez’ diye düşünenlerin, dev ama boş özgüvenlerini, aslında gücün sende olduğunu hatırlatıp patlatmaya karar vererek ErilAkademiyeDurde”

“Gönüllü ve maddi ya da mesleki ödülü olmayan akademik işlerin orantısız olarak kadın akademisyenlere, idari görevlerin erkek akademisyenlere verilmesi bitsin.”

“Beş, altı erkeğin toplanıp, kendi aralarında, ekonomi, siyaset, bilim tartıştıkları panelleri boykot et!”

“Fakültede oda, malzeme veya her türlü kaynak tahsisinde eşit davranıldığından; liyakate önem verildiğinden emin ol.”

“Çok normal bir şeymiş gibi kampüs ortamında yapılan cinsiyetçi şakalara, cinsel içerikli hikaye anlatımlarına dur de!”

“Üniversitelerde kadınlar özgür ve eşitçe, tacize ve mobbinge sessiz kalmadan yer alacaklar. Şiddetin her biçimine karşı akademide de mücadeleye devam!”