Sosyal medyadan tepki: OHAL Komisyonu lağvedilsin

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun süresinin bir yıl daha uzatılmasına sosyal medya üzerinden birçok farklı kesimden tepkiler geldi.

OHAL Komisyonu’nun elinde hâlâ 16 bin dosya bulunuyor

Tepki gösterenler, komisyonun aldığı kararların iptal edilip, lağvedilmesini talep etti. 

Olağanüstü Hâl (OHAL) uygulaması kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen veya açığa alınan kişilerin şikâyetlerinin incelenmesi için kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun Cumhurbaşkanı’nın kararıyla süresinin bir yıl daha uzatılmasına sosyal medyadan birçok kişi tepki gösterdi.  

Sosyal medyadan tepki gösterenler, komisyonun aldığı kararların iptal edilip, lağvedilmesini istedi.  

Sosyal medya üzerinden gelen bazı tepkiler şöyle:  

“ *HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu: Şu rezalete bakar mısınız..!? Zorbalığa uğrayan on binlerce kişi 4,5 yıldır bir mahkemeye kavuşamıyor. Anayasaya aykırı ve onu çiğneyen komisyon, insanların Yargıya kavuşmasını engelliyor. Dosyalar 2 yılda bitecek diye başladılar, 5. yıla uzatıldı!!! Nasıl bir zulüm bu??? 

* Barış Akademisyeni Cenk Yiğiter: Bu üç kağıtçı komisyon 4 yıl çalıştı, bir yıl daha çalışacak. İlk Barış Bildirisi imzacısı bundan 4,5 yıl önce ihraç edildi. 1,5 yıl önce AYM bildirinin suç içermediğine karar verdi. Bu komisyon hala tek bir imzacı hakkında karar vermedi. Ret de vermiyorlar ki yargıya gidemeyelim. 

* Gazeteci Mühdan Sağlam: 25 Ağustos 2017’de Barış imzacısı olduğum için ihraç edildiğim KHK uyarınca OHAL Komisyonu’na başvurdum. 7 Şubat’ta 4 yıl geride kalacak. Ancak komisyona bir yıl daha verdiler. 

* Cemal Yıldırım: 16.000 insan bu sahtekar kurulun hakların da karar vermesini bekliyor. Ekmek elden su gölden altlarında makam arabaları özel maaşlar, makam odaları ile insanların gelecekleri hakkında karar veriyorlar 1 yıl daha yiyin efendiler 1 yıl daha, hepsi burnunuzdan fitil fitil gelecek. 

* Mehmet Koç: OHAL komisyonu görev süresini 1 yıl daha uzatmış. Şimdi bu bekleyen dosyalar bakımından psikolojik işkence sayılmaz mı? 4,5 yıldır zulüm yetmedi mi?   

* KESK: OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun görev süresi bir kez daha uzatıldı. “OHAL Komisyonu derhal lağvedilmeli, yapılan hukuksuz işlemler sonucu mağdur edilen on binlerce ihraç kamu emekçisi tüm haklarıyla işine iade edilmelidir” talebimizi yükseltmeye devam edeceğiz.” 

MA