Sosyal mesafeyi ihlal eden bilim kurulu üyesi istifa etti

Yeni tip koronavirüsle mücadeleye dönük İngiltere’de sosyal mesafe kuralını ihlal eden bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Ferguson, kuruldaki görevinden istifa etti.

Ferguson, hazırladığı raporla hükümetin politikasını değiştirtmişti.

İngiltere’de Londra merkezli Imperial College’da salgın bilim alanında uzman öğretim üyesi Prof. Dr. Neil Ferguson, yürürlükte olan sokağa çıkma ve sosyal mesafe kurallarını ihlal ettiği ortaya çıktı. Ferguson bunun üzerine hükümete salgınla mücadelede tavsiye veren bilim kurulundaki görevini bıraktı.

Ferguson’ın, sosyal mesafe kurallarına aykırı olarak kentin bir uçundan seyahatle gelen arkadaşını iki kez evine kabul ettiği ortaya çıkmıştı.

The Telegraph gazetesine istifasıyla ilgili açıklama yapan Ferguson, “hatasını kabul ettiğini” söyledi. Ferguson, davranışına gerekçe olarak Covid-19 testinin pozitif çıkmasından sonra kendisini iki hafta karantinaya aldığını ve onun ardından da hastalığa karşı bağışıklık kazandığına inanmasını gösterdi.

Raporu, hükümet politikasını değiştirtmişti

Matematiksel Biyoloji uzmanı da olan Ferguson, Covid-19 salgınında sokağa çıkma yasağı ve sosyal mesafe gibi önlemlerin alınmaması halinde ülkedeki ölü sayısının 500 bine kadar çıkabileceğini iddia eden bilimsel raporun mimarı olarak biliniyor.

Imperial College’da hazırlanan rapor, salgının başlangıcında “sürü bağışıklığı” stratejisini benimseme eğilimindeki İngiliz hükümetinin tutum değiştirmesine yol açmıştı.

İngiliz medyasında sık sık beyanatları yer alan Ferguson’ın halka tedbirlere uymanın önemini anlatırken, kendisinin kuralları ihlal ettiğinin ortaya çıkması kamuoyunda tepki çekmişti. Sokağa çıkma yasağının önemi konusundaki ısrarı nedeniyle Ferguson’a, “Prof. Sokağa Çıkma Yasağı” lakabı takılmıştı.

AA – LONDRA