Soylu, HDP’yi arayan siyasi partileri hedef aldı: Bunu kabul edeceğimizi mi zannediyorsunuz

İçişleri Bakanı Soylu, “Kobanê soruşturması” kapsamında siyasetçilerin gözaltına alınmasına karşı HDP’ye geçmiş olsun diyen siyasi partileri hedef alarak, “Bunu kabul edeceğimizi mi zannediyorsunuz?” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Fotoğraf: Arşiv/AA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi (JSGA) 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı Eğitim ve Öğretim Yılı Açılış Töreni’nde konuştu. Fransa’ya seslendiğini belirten Soylu, şöyle konuştu: “Adamlarınızı Orta Doğu’dan çekin. Şu anda PKK ve PYD’ye karadan karaya füze atma eğitimi veriyorsunuz. Yazıklar olsun. Amerika da öyle. Sizler de gücünü kaybeden PKK ve PYD’ye Suriye’de destek arayışı içindesiniz. Ne yaptığınızı adım adım biliyoruz.” dedi.

Demirtaş’a suçlama

6-8 Ekim olaylarıyla ilgili eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı suçlayarak hedef gösteren Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Bu talimatları sözde eş başkan verdi. Sokağa çıkın, Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı direnin, hadlerini bildirin diye talimat verdi. 6 yıl geçmiş de, neden yargı bugün bakıyormuş da, neden böyle yapıyormuş da… 6 yıl önce bunun talimatını verenleri, mağdur edebiyatıyla birlikte bugün aklamaya çalışanlara tek bir cümlemiz var, bu dünyanın öteki dünyası da var. Esas adalet, hakkaniyet orada.”

‘Bunu kabul edeceğimizi mi zannediyorsunuz’

Soylu, “Kobanê soruşturması” kapsamında yapılan operasyonda siyasetçilerin gözaltına alınmasına karşı HDP’yi telefonla arayarak geçmiş olsun diyen siyasi partilere de tepki gösterdi. Soylu, şöyle konuştu:

“Bunu kabul edeceğimizi mi zannediyorsunuz? Siyasi partilerin genel başkanlarına sesleniyorum, 3 siyasi partinin genel başkanının benim bilebildiğim kadarıyla HDP Genel Merkezi’ni arayıp bu talimatları veren hukuk çerçevesinde gözaltına alındıktan sonra geçmiş olsun dileği iletmeleri ne demektir? Ya biz aklımızı peynir ekmekle yedik ya bize bu ülkenin değerlerini, ezan, bayrak, millet, bütünlük, tevhid anlayışını bize yanlış öğrettiler ya da hakketen birileri zıvanadan çıkmış durumdadır. HDP’ye telefon açıp 37 kişiyi öldürdünüz, daha fazla öldürseydiniz mi dediler yoksa telefonda öldürülen teröristler için Fatiha mı okudular? 29 adam öldürmeye tam teşebbüs için az yaptınız, biraz daha fazla mı yapsaydınız dediler?”

Soylu, “6-8 Ekim olayları için söylüyorum, devlet unutmaz, devlet unutursa devlet olmaz.” dedi.

Kaynak: AA