Soylu: Kimlerin Anayasa Mahkemesi’ni savunduğunu gördüm

İçişleri Bakanı Soylu, Anayasa Mahkemesi Başkanı ile ilgili söylediği sözlerle ilgili, “Çok hoşuma gitti. Kimlerin Anayasa Mahkemesini savunduğunu gördüm.” dedi.

Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “19 Eylül Gaziler Günü” dolayısıyla gazi ve gazi yakınlarıyla İçişleri Bakanlığında bir araya geldi. Burada konuşan Soylu, Anayasa Mahkemesi ile ilgili bir söz söylediğini hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

“Çok hoşuma gitti. Kimlerin Anayasa Mahkemesini savunduğunu gördüm. Bu devlete ‘katil’ diyenler ve Anayasa Mahkemesi tarafından ‘Siz katil deme hürriyetine sahipsiniz’ diyenler hepsi bir cephe oldu. Hepsini bir fotoğrafta Allah göstermek nasip etti.” dedi.

‘Eleştiriler memleket severlikle ilgili’

Soylu, Anayasa Mahkemesi Başkanına yönelik “eleştirilerinin” göreviyle ilgisi olmadığını memleket severlikle, milletin ferdi olmakla ilgisi olduğunu savunarak, “Onun için sırça köşklerde oturup özgürlük naraları atanlar, dönüp bu ülke için fedakarlık yapanların, bu ülke için hayatını, canını ve ailesini terk etmeye hazır olanların nasıl bir iman içinde olduğuna baksınlar.” dedi.

‘Anayasa Mahkemesi’nin kararları eleştirilemez diye bir şey söz konusu değildir’

Anayasa Mahkemesi üzerinden konuşmaya devam eden Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Bu ülkedeki bir kısım yüksek bürokratları, bu ülkenin bir vilayeti için o ilin valisini 7 kere arayıp, ‘acaba gelmem güvenli mi, değil mi’ diye sorduğu bir ülkeye sahipken, özgürlükten bahsedemezler. Sapla samanı kimse birbirine karıştırmasın. Kimse layüsel değildir. Bir ülkenin Cumhurbaşkanı, ülkenin bütün kurumları sabahtan akşama kadar eleştirilirken ‘Anayasa Mahkemesinin aldığı kararlar eleştirilemez’ diye bir şey söz konusu değildir. Dünyanın hiçbir tarafında, hiçbir demokrasisinde, hiçbir hukuk devletinde değildir.”

Kaynak: AA