Soylu’dan CHP’li Altay’a tehdit: Vallahi sizi 15 Temmuz’dan beter yaparız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın “Erdoğan’ın sonu Menderes’e benzemesin” sözlerine karşı yaptığı paylaşımda “Vallahi sizi, 15 Temmuz’dan beter yaparız…” tehdidinde bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Fotoğraf: AA

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan için “Sonu Menderes’e benzemesin” sözlerine AKP’nin tepki sert oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yeni Şafak’ın CHP’li Altay’ın Menderes’le ilgili sözlerinin başı ve sonu kesilerek verilen videosunu sosyal medya hesabı Twitterdan paylaştı. Paylaşımında tehditlerde bulunan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Tarih fukarası, cahil… Siyasete, demokrasiye, Millete inanmayan, Hâlâ darbeyi iktidar aracı gören zavallılar… “Menderes’in sonunu Erdoğan’a yakıştırmak…” Vallahi sizi, 15 Temmuz’dan beter yaparız…”

Art arda suçlamalar ve tepki yağdı

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Twitter hesabından şu ifadeleri kullandı: “Erdoğan’ın da sonu Menderes’e benzemesin diyerek açıkça ve alçakça tehdit savuran milli irade düşmanlarına karşı hep ayaktayız. Darbeci zihniyetin zavallıları her daim karşılarında aziz milletizi bulacaktır.”

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da, Twitter hesabından “Yine aynı kafa! Yazıktır” diyerek, şu ifadeleri kullandı: “Milletin gönlünde ebedileşmiş Şehid Başbakan Menderes’in sonunu hatırlatmaktan bir türlü vazgeçmiyorlar. Unutmayın! Kılıcınızın iki tarafının da kestiği o kara günler geride kaldı.”

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de, Twitter hesabından “Milli iradeyi ölümle tehdit edenlere meydan okuyoruz. Elinizden geleni ardınıza koymayın! Cumhurbaşkanımızı ‘Menderes’in sonu’ ile tehdit edenlere diyoruz ki, buyrun gelin, biz burdayız. Siz ‘Menderes’in sonu’ diye tehdit edin, biz milli irade diyerek dimdik karşınızdayız.” ifadelerini kullandı.

Engin Altay ne demişti?

Engin Altay’ın Menderes’le ilgili açıklamasının tamamı şöyle: “Benzetme yapmış gibi olmasın, Cumhuriyet tarihinin en büyük hatası nedir? diye bir soru sormuş ol lütfen (spikere hitaben). Ben de şöyle cevap vereyim, Menderes’i idam etmektir. En büyük hatadır. Türk demokrasisine vurulmuş en büyük darbedir o. Ama rahmetli Menderes de bir dönem dinci odaklara pek yüz vermişti, taviz vermişti. Ve onlar o kadar ileri gitmişlerdi ki Menderes’ten aldıkları güç ve yüzle… Menderes sonra ne yapmak zorunda kaldı. Atatürk’ü Koruma Kanunu yapmak zorunda kaldı. Umarım Erdoğan da, ‘sonu benzemesin’ Menderes’e… Onu biz sandıkla tıpış tıpış göndereceğiz.”

Gazetecilerin araya girerek Altay’a “Açarsanız, yanlış anlaşılmasın, ‘sonu benzemesin’ cümleniz için” demesi üzerine Altay, şu açıklamayı yapmıştı:

“Tabii, Menderes’in ve arkadaşlarının idam edilmesi Türkiye’ye yapılmış en büyük yanlıştır. Cumhuriyete, demokrasiye yapılabilecek en büyük hakarettir, yanlıştır. Erdoğan da bunlara taviz verirse, yeni bir kanun çıkarmak zorunda kalır, bunu söylüyorum. Tabii ki, hiç birimizin sonu benzemesin, benim de benzemesin, öyle şey olur mu?”

Yeni1Mecra