Soylu’dan Sedat Peker açıklaması: Operasyon devam ediyor, Süleyman Soylu gider Ahmet gelir

İçişleri Bakanı Soylu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’e yönelik operasyonu yapanın kendisi olduğunu belirtti. Soylu “Bu operasyon devam ediyor. Süleyman Soylu gider Ahmet gelir hiç kimse merak etmesin millet bu koltuklarda oturanlara yanlış iş yaptırmaz.” diye konuştu.

Açıklamalarında cinsiyetçi söylemlerde de bulunan Soylu’ya Peker, “Söyledikleri cevapsız kalacak sakın zannetmeyin.” yanıtını verdi.

Fotoğraf: MA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRT Haber kanalında canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. 15 Temmuz 2016’dan bugüne kadar Türkiye’nin her tarafına yayılmış “30 ulusal çete”nin çökertildiğini belirten Soylu, sadece geçen yıl 2 bin kişinin tutuklandığını söyledi. Soylu, “Nefes aldırmıyoruz organize suç örgütlerine ve nefes aldırmayız.” ifadesini kullandı.

‘Uluslararası operasyon var’

Soylu, AK Parti’nin göreve geldiğinde başardığı ilk işin, Türkiye’yi mafya sisteminden temizlemek olduğunu savundu. Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in kim ya da kimler tarafından kullanıldığına ilişkin soru üzerine Soylu, “Çok basit, burada uluslararası bir operasyon var.” dedi.

‘Millet bu koltuklarda oturanlara yanlış iş yaptırmaz’

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin suçluyla suçsuzu, haklıyla haksızı, devlete ihanet edenle bu devlete ve millete tabi olanı en iyi bilen anlayışa sahip olduğunu ifade eden Soylu, “Alır, getirir ve adalete teslim eder, bu kadar açık. Bu bir operasyondur, bu operasyon devam ediyor. Süleyman Soylu gider Ahmet gelir hiç kimse merak etmesin millet bu koltuklarda oturanlara yanlış iş yaptırmaz.” diye konuştu.

‘Bu operasyonu yapan benim’

Soylu, Sedat Peker’in Birleşik Arap Emirlikleri’ne nasıl gittiğine ilişkin soru üzerine, “Ben dava dilekçelerinde de ifade ettim. Birtakım muamma işler var. Bunların hepsi… Savcı beni çağıracak değil mi?” yanıtını verdi. Sedat Peker’e yönelik operasyona ilişkin de Soylu, şunları ifade etti:

“Bu operasyonu yapan benim. Bir buçuk yıl duran bir operasyonu harekete geçiren benim. Bursa’daki operasyonun bizatihi yöneticisi benim. Orada köfteci Yusuf’a çökmeye çalışıyorlar, video kayıtları var. Bana, milletvekillerimize geliyorlar, ben de operasyonu başlatıyorum. 2-3 ay teknik dinlemeye alınıyor, sonra savcılık operasyonuna dönüyor, sonra operasyona dönüyor. Her şey var, videolar ve tehditler hepsi var. Şimdi bütün bunların içerisinde İzmir’de de var, İstanbul’da da var. İstanbul’un başlangıcını bilmiyorum ama bir şey söyleyeyim, İstanbul’u da aylar sonra operasyona döndüren benim.”

‘Mafya tipi örgütlenme yapıları üzerinden haksızlık yapana hayat hakkı tanımayız’

Soylu, Peker’e yönelik İstanbul’da başlatılan savcılık soruşturmasına ilişkin, “Bundan 3-3,5 ay evvel İstanbul Emniyet Müdürü, ‘böyle böyle bir savcıdan talep var, bu dosya burada duruyor, ne olacak’ diye… Ne kadar duruyor? 1,5 yıldır duruyor. Hemen açın, başlatın hemen. Hemen açıldı ve başlatıldı. Bu herkes için geçerlidir. Burada şunu ifade etmek isterim, babamızın oğlu olsa kim olursa olsun bu ülkede mafya tipi örgütlenme yapıları üzerinden haksızlık yapana hayat hakkı tanımayız, bu kadar basit.” dedi.

Peker’e verilen polis korumasına yönelik soruya karşılık Soylu, “Benden 1,5 yıl önce verilmiş, ben göreve gelmeden önce. Sonra da benim zamanımda da alındı, bu kadar net.” ifadelerini kullandı.

Soylu’dan Peker hakkında cinsiyetçi söylem

Soylu, gazeteciler Hadi ve Süleyman Özışık hakkında “hakaret”, “iftira” ve “örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım”dan suç duyurusunda bulunulmasının sorulması üzerine, “Bu iki arkadaş, yani kardeşini daha sonra tanıdım da Hadi Bey’i Günaydın gazetesindeki fotoğrafçılığından tanırım. Yani babama hürmet ederdi. Babam İstanbul’da siyasetçiydi. Şeyi de kabul etmem, ‘Babasını 30 yıldır tanır’ falan, babamın eteklerine kimse giremez, hiç kabul etmem yani. Hiç öyle bir şeyi kabul etmem reddederim.” dedi.

Programda Peker’in evine yönelik gerçekleştirilen arama görüntülerini paylaşan Soylu, “Yok kızıma şöyle yaptılar, kızıma böyle yaptılar. Gösterin bakalım videoyu kızına ne yapılmış. Türk polisi ne yapacağını falan iyi bilir. Karısının iç çamaşırına sığınan acizler, edepsiz.” şeklinde cinsiyetçi ifadeler kullandı.

‘Bu konuyla Cumhurbaşkanımızı meşgul etmeyi hicap ederim’

Soylu, Peker’in Birleşik Arap Emirlikleri’nden iadesine ilişkin soru üzerine “Merak etmeyin.” dedi. Peker’e Türkiye’ye gelmesi çağrısında bulunduğunun hatırlatılması üzerine de Soylu, “İş adamıysa, iş insanıysa evet.” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bu konuyu konuşup konuşmadığı sorulan Soylu, “Sayın Cumhurbaşkanımızla bu konuda görüşmedim. Bu konuyla Cumhurbaşkanımızı meşgul etmeyi de hicap ederim.” dedi.

‘Thodex yöneticisini alacağız inşallah’

Thodex yöneticisi Fatih Özer soruşturmasına ilişkin soru üzerine Soylu, “Soruşturma esaslı yürüyor. Bizim kanaatimiz Arnavutluk’tadır. Tüm temaslarımız yürüyor Arnavutluk’ta. Arkadaşlarımız orada, diğer yanı ülkelerde. Başka bir ülkeye geçtiği noktasında herhangi bir bilgimiz yok. Nerede olduğunu da biliyoruz. Alacağız inşallah.” ifadelerini kullandı.

‘Toplu taşıma işini bu dönemde beceremedik’

Kovid-19 salgınıyla mücadele hedeflerinin mümkün olduğunca kısıtlamaları ortadan kaldırabilecek adımları atmak olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle büyük şehirlerde toplu taşımada bu dönemde çok sıkıntı çektiğimizi söyleyebilirim. Yani yönetemediğimiz alanlardan bir tanesidir toplu taşıma konusu. Mesela şehirler arası taşımacılığı yönetiyoruz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile aldığımız kararları uyguluyoruz ama şehir içi toplu taşımacılıkta yani özellikle büyükşehirlerde belediyelerle iş birliği yapamıyoruz maalesef. Toplu taşıma işini bu dönemde beceremedik. Böyle söyleyeyim. Hakikaten beceremedik, becerilebilirdi.”

‘Bekçiler asayişin sağlanmasına önemli katkılar sundu’

Bekçilerle ilgili tartışmalar hakkındaki soru üzerine, bekçilerin, polis ve jandarmayla birlikte asayişin sağlanmasına önemli katkılar sunduğunu savunan Soylu, Türkiye’de 2017’de günlük 278 hırsızlık olayı yaşanırken bugün bu sayının 134’e düştüğünü söyledi.

Soylu bekçinin havaya ateş açmasını savundu

İstanbul’un bekçi ihtiyacına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Soylu, İstanbul’a 720 bekçi daha vereceklerini kaydetti. Soylu, Beşiktaş’ın şampiyonluk kutlamalarında bazı taraftarlarla güvenlik güçleri arasında yaşanan arbede sırasında bekçilerin havaya ateş açması olayını şu şekilde savundu:

“Hayat, sosyal medyanın kadrajından görülmüyor. Uyarmış, havaya ateş açmışlar. Aynı zamanda yakıcı meşaleler kullanmışlar. Uyarmış, demiş ki ‘Tamam yapın ama biraz mesafe ortaya koyun’ Orada dövmüşler bekçiyi. Dövebilirler mi? Bir bekçi… Yani ne olacak? Orada insanca uyarıyor. Diğerleri de onu kurtarmak için havaya ateş açmış. Ne yapacaktı? Bekçinin dayak yemesini, kafasının gözünün kırılmasını mı bekleyecekti? Aksaray’da Yenikapı’da olan… Adam uyuşturucudan aranıyor, yakalanmış, celalleşiyor. Ters kelepçeyi vurmuş, ‘Sen bana bunu nasıl yapıyorsun’ diyor. Hapse gitti. Yani her meseleyi o kadar egzajere etmeye, abartmaya, kötülemeye çalışıyorlar ki… Biz hep kötüyüz ama sonuçlar öyle çıkmıyor.”

‘İşimi yapamadığımı düşündüğüm an bir dakika koltukta kalan namussuzdur’

Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında söylediği Kolombiya’dan Türkiye’ye gelen gemiye ilişkin Said Sefa ve yakalanan FETÖ firarisi Cevheri Güven’in sosyal medyadan geçen yıl ve bu yıl yaptığı paylaşımları okudu. Soylu, “Bırakın bu ülkeye ihanet etmeyi, işimi yapamadığımı düşündüğüm an bir dakika koltukta kalan namussuzdur. Bu kadar basit. Bu ülke büyük bir ülke. İşimi yapamadım, bir saniye kalan namussuzdur.” ifadelerini kullandı.

Peker’de Soylu’ya yanıt: Ona hak ettiği her şeyi söyleyeceğim

Sedat Peker de, Soylu’nun TRT’deki açıklamalarına sosyal medya hesabı Twitterdan yanıt verdi. Peker, şu ifadeleri kullandı:

“Kıymetli dostlarım, yarın 7:30 da yeni bir video yayınlayacağım. süslü sülü benimle ilgili TRT’de konuşmalar yapmış. Ancak ben videonun çekimini tamamlamıştım. Söyledikleri cevapsız kalacak sakın zannetmeyin. Pazar günü yayınlayacağım videoda ona hak ettiği her şeyi söyleyeceğim.”

Kaynak: AA