Soylu’yu protesto eden HDP’li kadınlar Komisyonu terk etti

HDP’li kadın milletvekilleri, kadına yönelik şiddetin araştırılması amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nda sunum yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu protesto etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) kadın milletvekilleri, “Kadına yönelik şiddetin sebeplerinin tüm yönleriyle araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi” amacıyla kurulan Meclis Araştırması Komisyonu’nda sunum yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu protesto etti. HDP milletvekilleri, 2021 yılının ilk dört ayında hayatını kaybeden 106 kadının isimlerinin yazılı olduğu dövizleri komisyon sıralarına bırakarak, salonu terk etti.

Komisyonda söz alan HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, komisyonda iki saate yakın sunum yapan Soylu’nun, geçtiğimiz günlerde de katıldığı bir televizyon programında bütün ülkeye iki buçuk saat kaybettirdiğini söyledi. Komisyon Başkanı, “Komisyonun gündeminden çıkmayın” diyerek engellediği Kerestecioğlu, “Siz uyarılarınızı yapabilirsiniz, ben burada eleştirilerimi yaparım. Eğer bunu engellersiniz, bunun adı baskıdır” sözleriyle tepki gösterdi.

106 kadın katledildi

Kadına yönelik şiddetle mücadele komisyonunda iktidarın yarattığı cinsiyetçi ve temiz olmayan siyaset dilinin meşrulaştırılmasına izin vermeyeceklerini ifade eden Kerestecioğlu, Soylu’ya dönerek, “Burada 21 sorumuz var, bunları hazırladık. Sayın başkana verdik, size iletecektir. Siz soruları cevaplamayı çok sevmediğiniz için de özellikle yazılı olarak verdik. Kartonları ve panoları da seviyorsunuz, bu konuda özellikle soru ile alakalı olsun olmasın, siz hep kartonlarla cevap veriyorsunuz. Bizim de bir kartonumuz var. 2021 yılının ilk dört ayında 106 kadın katledildi. Bunların isimlerini de buraya bırakıyoruz. Bazen kadınların isimlerini de hatırlamıyorsunuz” şeklinde konuştu. 

Kadın mücadelesi

“KADES’i bol bol anlatabilirsiniz. Ama kadınları KADES de kurtaramadı” diyen Kerestecioğlu, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin ardından emniyet mensupları tarafından “şiddet azaldı” söylemlerine Soylu’nun da destek verdiğini söyledi. Kerestecioğlu, devamında şunları söyledi: “Biz temiz toplum, temiz siyaset ve temiz yargı istiyoruz. Bu ülke insanlarının artık sabrının kalmadığını biliyoruz. Erkek egemen siyasetin kirli ve cinsiyetçi yapısı sürdükçe, kadınların öldürülmeye devam edileceğini biliyoruz. 40 yıllık bir feminist mücadeleci olarak tanığım ve tanık oluyorum. Yaptığınız şeyleri o kadar her şeyi ‘kendiniz’ yapmışsınız gibi bir ‘kibirle’ anlatıyorsunuz ama gerçek böyle değil. Bunların arkasında çok ciddi bir mücadele var. 6284, önceden 4320 var, ondan önce başka kanunlar var. Biz öyle bir dönemden geliyoruz ki kadının çalışması kocanın iznine bağlı iken, biz bunları geliştirmeyi başardık. Türkiye’de kadınlar var ve bu tutumunuzu kabul etmiyoruz. İnandırıcı olmadığınızı da düşünüyoruz” diye belirtti.  

Soylu’nun “Türkiye’de işkence ve faili meçhul yoktur” şeklindeki açıklamasını hatırlatan Kerestecioğlu, sözlerini Türkan Elçi’nin, “Rahatlık karşısında donarak sadece göğe bakmak istiyor insan. Yerin yüzü çok kirli çünkü” şeklindeki paylaşımıyla bitirdi. 

Kerestecioğlu’nun konuşmasının ardından HDP’li vekiller, 2021 yılının ilk 4 ayında hayatını kaybeden 106 kadının isimlerinin yazılı olduğu dövizleri komisyon sıralarına bırakarak, salonu terk etti.

MA / ANKARA