Sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçirme için yasa önerisi

HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki, 100 bine yakın sözleşmeli öğretmenin kadroya geçirilmesi için yasa önerisi verdi.

Yeni1mecra’ya konuşan Tiryaki, sözleşmeli ve ücretli öğretmen istihdamının çalışma barışını bozduğunu söyledi.

HABER MERKEZİ – Yeni1mecra’ya verdiği yasa önerisi ve gerekçesi hakkında konuşan HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, 100 bine yakın sözleşmeli, 92 bin de ücretli öğretmen bulunduğunu söyledi.

15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra 672 sayılı KHK’da yapılan değişiklikle Milli Eğitim Bakanlığı’na sözleşmeli öğretmen alma yetkisi tanındığını belirten Tiryaki, “Ama Milli Eğitim Bakanlığı o tarihten bu yana hiçbir kadrolu öğretmen almıyor. Sadece sözleşmeli öğretmen istihdam ediyor” dedi.

Tiryaki, bakanlığın kadrolu yerine sözleşmeli öğretmen tercih etmesindeki temel savunusunun az gelişmiş yerlerde veya kırsal bölgede kadrolu öğretmenlerin görev yapmak istememesine bağladığına dikkat çekti. “Bu sorun başka şekilde çözülmesi mümkün” diyen Tiryaki, bunu az gelişmiş kentlerde, ilçe ve köylerde çalışan öğretmenlere ek puan ve ek tazminatlar vererek de aşılabileceğini söyledi.

Tiryaki, iddiaların aksine öğretmen gereksiniminin en yüksek olduğu yerlerden birinin İstanbul olduğuna dikkat çekerek, “Bakanlık; kırsal bölgede, az gelişmiş bölgede öğretmen durmadığı için sözleşmeli öğretmen alıyorum diyor. İyi de aldığın bütün öğretmenleri sözleşmeli olarak alıyorsun” diye konuştu.

Farklı istihdam biçimi çalışma barışını bozuyor

700 bin ataması yapılmayan öğretmen olduğunu da belirten Tiryaki, aynı üniversitenin aynı bölümünde mezun olan bir kişinin kadrolu, diğer bir kişinin sözleşmeli olduğunu bunun da çalışma barışını bozduğunu söyledi.

Mehmet Rüştü Tiryaki

Tiryaki, “Sözleşmeli olan kendini güvencesiz hissediyor. Kadrolu ise eş durumundan veya başka bir mazeret nedeniyle tayinini isteyebiliyorken, sözleşmeli öğretmen 6 yıl boyunca bulunduğu yerde kalmak durumunda. Öğretmenler Odası’nda bile kadrolu ve sözleşmeli arasında bir ayrım olabiliyor” şeklinde konuştu.

Mehmet Rüştü Tiryaki, verdikleri yasa önerisi ile yaklaşık 100 bin sözleşmeli öğretmenin kadroya geçirilmesini hedeflediklerini söyledi. Tiryaki, önerilerinin yasalaşması halinde sözleşmeli öğretmenlerin bugüne kadarki çalışmaları da kıdeminden sayılacağını bildirdi.

92 bin ücretli öğretmenin durumu daha kötü

Sözleşmeli olanların dışında 92 bin de ders karşılığı ücretle çalışan öğretmen bulunduğuna işaret eden Tiryaki, bunların da sanılanın aksine lise mezunu değil çok büyük bir bölümünün ataması yapılmayan öğretmen olduğunun altını çizdi. Ücretli öğretmenlerin durumunun daha da vahim olduğunu belirten Tiryaki, çoğu zaman asgari ücretin yarısı kadar ücretle çalıştırıldığını söyledi.