Sputnik’e gözaltı ve saldırıya Rusya’dan tepki

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe ile birlikte 3 gazeteci gözaltına alındı. Ankara’da gözaltına alınan 3 gazeteci akşam saatlerinde savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. İstanbul’da gözaltına alınan Boztepe de emniyet ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Simonyan: Türkiye, ne bu?

Russia Today (RT) ve Sputnik Genel Yayın Yönetmeni Margariya Simonyan ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Polis İstanbul’daki ofisimize geldi. Bir çalışanımız daha gözaltına alındı” ifadelerini kullandı.

Evlerine saldırılan üç çalışanın da dün akşamdan beri Ankara’da polisin gözetiminde olduğunu belirten Simonyan, “Türkiye, ne bu?” diye sordu. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ankara’da Sputnik Türkiye çalışanlarına yönelik saldırının ve çalışanların gözaltına alınması olayının gazetecilik haklarının ihlali olduğu belirtildi. Rus Dışişleri, Ankara’ya duruma müdahale etme çağrısı yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Sputnik uluslararası haber ajansının Türkiye ofisi çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen saldırı ve çalışanların gözaltına alınması, gazetecilik haklarının en kaba biçimde ihlali. Türkiye yönetimini duruma müdahale edip, Rus basın kuruluşlarının temsilcilerinin güvenliklerini sağlamaya ve olanlarla ilgili ayrıntıların açığa kavuşmasına yardımcı olmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık, Ankara’da dün akşam evlerine saldırı gerçekleştirilen Sputnik Türkiye çalışanlarının şu anda güvenlik güçleri makamlarında bulundukları bilgisini edindiklerini duyurdu. 

Açıklamaya göre gazetecilerle irtibat kurulamadığı için durum karışıklığını koruyor.

Rossiya Segodnya: ifade özgürlüğü ihlali ve eziyet…

Sputnik’in bağlı olduğu Rossiya Segodnya uluslararası haber ajansından yapılan açıklamada ise, “Yaşananları ifade özgürlüğünün ihlali olarak görüyor, görevlerini dürüst bir şekilde yerine getirmeleri nedeniyle insanlara eziyet edildiğini düşünüyoruz. Çalışanlarımızın güvenliğinin sağlanmasını ve derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

TGS: Gerilimin bedeli gazetecilere ödetilemez

Türkiye Gazeteciler Sendikası da (TGS) Twitter’da yaptığı açıklamayla Sputnik çalışanlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Açıklamada, “#Sputnik’in Türkiye servisinde çalışan gazetecilerin evlerine saldırı girişiminde bulunulması ve ardından üç meslektaşımızın gözaltına alınması kabul edilemez. Devletler arası gerilimin bedeli gazetecilere ödetilemez” denildi.

Gazeteciler akşam saatlerinde serbest bırakıldı

Sputnik Türkiye çalışanı 3 gazeteci savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Gazeteciler adliyedeyken TGS ve ÇGD yöneticileri ile çok sayıda gazeteci de adliye önüne giderek destek oldu.

Sputnik Haber Ajansı Türkiye servisinde çalışan üç gazetecinin evlerine, kimliği belirlenemeyen bir grup tarafından saldırı girişiminde bulunulmuştu. Şikayet için emniyete giden gazeteciler gözaltına alınmıştı. Bugün de polis Sputnik’in İstanbul ofisinde arama başlatmış, Boztepe gözaltına alınmıştı. Boztepe’de akşam saatlerinde ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.