Sri Lanka’da cezaevinde Kovid-19 isyanı: 8 ölü

Sri Lanka’nın Batı Eyaleti’nde, yüksek güvenlikli cezaevinde Kovid-19 vakalarının artmasını protesto amacıyla çıkan isyanda 8 tutuklu hayatını kaybetti, 45 kişi yaralandı.

Emniyet Sözcüsü Ajith Rohana, başkent Colombo’nun yaklaşık 15 kilometre kuzeyinde yer alan yüksek güvenlikli Mahara Cezaevindeki tutuklunun “kargaşa” çıkardığını açıkladı. Rohana, ancak “kargaşa, isyana döndü.” ifadesini kullandı.

‘Gardiyanlar ateş açtı’

Kontrolü ele geçirmeye çalışan tutuklulardan yüzlercesinin de kaçmaya çalıştığını belirten Rohana, gardiyanların durumu kontrol altına almak için ateş açtığını dile getirdi. Rohana, ülkenin en kalabalık cezaevlerinden biri olan Mahara’da çıkan olayda 8 tutuklunun hayatını kaybettiğini, 45 kişinin de yaralandığını söyledi.

Bazı mahkumların ve 2 gardiyanın durumunun ağır olduğunu ifade eden Rohana, yüzlerce takviye güvenlik gücünün cezaevine konuşlandırılarak güvenliğin artırıldığını kaydetti.

Tutuklular iyi koşulların oluşturulmasını talep ediyor

Bu arada, yerel medyadaki haberlere göre, tutukluların cezaevindeki Kovid-19 vakası sayısının artmasını protesto ederek, kefaletle erken tahliyelerini ve daha iyi koşulların oluşturulmasını talep etti.

1000’den fazla tutuklu Kovid-19 oldu

Ülkenin farklı kentlerindeki en kalabalık 5 cezaevinde binden fazla tutuklu Kovid-19’a yakalandı, en az 2’si hayatını kaybetti. Yaklaşık 50 cezaevi personelinde de Kovid-19 tespit edildi. Sri Lanka’da 10 bin kişi kapasiteli cezaevlerinde 26 binden fazla tutuklu kalıyor.

Son haftalarda birçok cezaevinde Kovid-19 vaka sayılarının artması üzerine isyanların çıktığı ülkede, benzer bir isyanda geçen hafta ve martta birer mahkum hayatını kaybetmişti.

Ülkede şimdiye kadar 22 bin 988 Kovid-19 vakası saptanırken, virüs nedeniyle 109 kişi hayatını kaybetti.

Kaynak: AA