STK’lardan Hrant Dink Vakfı’na: Yanınızdayız

Hrant Dink Vakfı’na yönelik ölüm tehdidine ilişkin destek açıklaması yapan STK’lar, son günlerde üst üste gelen saldırıların birbirinden bağımsız olmadığına işaret etti.

Hrant Dink Vafı’nın yanında olduğunu bildiren STK’lar, yetkililere görevlerini “layıkıyla” yapma çağrısında bulundu.

Uluslararası Hrant Dink Vakfı’na elektronik posta yoluyla gönderilen mesajla Rakel Dink ve vakıf avukatının ölümle tehdit edilmesine ilişkin STK’lardan destek açıklaması geldi. Ortak açıklamayı, Anıtpark Forum, Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, Demokrasi İçin Birlik (DİB), Demokratik İslam Kongresi (DİK), Diyalog Grubu, Doğu Güneydoğu Dernekleri Platformu (DGD), Hak ve Adalet Platformu, Solfasol Gazete ve Yurttaş Girişimi yaptı.

Bir süredir toplumun sinir uçlarına dokunmayı, tedirginlik, kargaşa, güvensizlik ortamı yaratmayı amaçlayan provokatif eylemlerin peş peşe geldiğine işaret edilen açıklamada, şu örnekler verildi:

“Van Başkale’de Vefa görevlilerinin uzun menzilli silahlarla saldırıya uğraması, muhalif kişi ve liderlere mermili, silahlı görüntülerle gözdağı verilmesi, Adana Yüreğir İlçesi CHP Gençlik örgütü başkanının tutuklanması, İzmir’de cami hoparlöründen Çav Bella çalınması, Bakırköy’de kilisenin kapısının yakılmak istenmesi, Kuzguncuk Ermeni kilisesinin haçının çalınması, mezarların tahrip edilmesi bu örneklerin bazıları.”

‘Üst üste gelen saldırılar birbirinden bağımsız değildir’

Bu eylemlerin en yenisinin ise iki gün önce Hrant Dink Vakfı’na gönderilen e-posta olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Daha önce de benzer dönemlerde defalarca duyduğumuz ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ gözdağıyla Rakel Dink’in ve Vakfın avukatının ölümle tehdit edilmesidir. Son dönemlerde üst üste gelen bu kışkırtma ve saldırılar birbirinden bağımsız ve rastlantısal değildir. Toplumu ayrıştırma, bölme, korku salma amaçlı nefret dilinin tetiklediği güdümlü eylemlerdir. Takipsiz ve cezasız kalmaları şer planları kuran odakları güçlendirmekte, hatta teşvik etmektedir.” denildi.

‘Bu film bize on yıllar boyunca defalarca seyrettirildi’

Hrant Dink suikastine giden yolların da benzer provokasyonlarla ve aynı nefret diliyle döşendiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bu film bize on yıllar boyunca defalarca seyrettirildi. Filmin sonu her defasında kötü bitti.” diye kaydedildi.

Yetkililere görevlerini yapma çağrısı

Açıklamanın devamında şu çağrı yer aldı: “Sorumluları provokasyonlara son vermeye, kin ve nefreti körüklemekten vazgeçmeye; yetkilileri görevlerini ve sorumluluklarını layıkıyla yerine getirmeye davet ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin her türlü ayrımcılığı lanetleyen yurttaşları olarak Hrant Dink Vakfı’na geçmiş olsun diyor, yanlarında olduğumuzu bildiriyoruz.”

MA – İSTANBUL