STK’larla ilgili bir garip karar: İnsanları toplu olarak bir araya getiren sanal toplantılar yasak…

Burhan Ersoy

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ilginç bir genelge yayınlandı. Genelgede, Koronavirüs tedbirleri kapsamında dernek, vakıf gibi Sivil Toplum Kuruluşları ‘ların (STK) genel kurulları ve insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü faaliyetin yasaklandığı duyuruldu. Genelge de, bu toplantıların sanal ortamda da yasaklandığı belirtildi.

e-imzalı olarak Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy imzasıyla yayımlanan genelge İçişleri Bakanlığının 16.03.2020 tarih ve E.5361 sayılı “Coronavirüs Tedbirleri” konulu Genelgesine dayandırıldı.

Söz konusu genelde şu ibareler yer aldı:

Sivil Toplum Kuruluşlarının (dernek, vakıf) genel kurulları ve insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri 16.03.2020 Pazartesi saat 24:00 itibariyle geçici olarak ertelenmiştir. Söz konusu genelge ile alınan tedbirler, 17.03.2020 tarihinde e posta yoluyla vakıflara ve Bölge Müdürlüklerimize duyurulmuştur. Ancak, vakıfların toplantılarını (genel kurul veya diğer toplantılarını) bu süreçte elektronik/sanal ortamda yaptığı, Devletimizin aldığı tedbirleri hiçe saydığı görülmüştür. Bu nedenle, vakıflar tarafından yapılacak tüm toplantılar (sanal ortamda yapılacaklarda dahil olmak üzere) 01.07.2020 tarihine kadar durdurulmuştur. Bilgilerini ve Gereğini rica ederim.