STÖ: Ankara Üniversitesi şiddet eylemlerinin üzerini örtüyor

HABER MERKEZİ – Sivil Toplum Örgütleri, Ankara Üniversitesi yönetiminin, Siyasal Bilgiler Fakültesi Cebeci Kampüsü’nde silah doğrultan öğrenciye müsamaha gösterdiğini, ülkü ocakları tarafından düzenlenen kılıç teslim törenlerine izin verdiğine dikkat çekti. Şiddet tehdidinin devam ettiğine vurgu yapan STÖ’ler, öğrenci ve personellerin can güvenliğinin sağlanması çağrısında bulundu.

Mülkiyeliler Birliği, Türk Tabipleri Birliği, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve
Eğitim Sen Genel Merkezi, 19 Kasım 2019 tarihinde SBF’de yaşanan saldırılara ilişkin ortak açıklama yaptı. Açıklamayı Mülkiyeliler Birliği Başkanı Dinçer Demirkent okudu. Demirkent, “SBF Dekanlığı tarafından 25 Kasım Pazartesi günü akşam saatlerinde yapılan yazılı açıklama ve söz konusu açıklamanın Ankara Üniversitesi’nin resmi sosyal medya hesaplarından paylaşılması, yaşanılan şiddete idarecilerin üzerine düşen sorumlulukla yaklaşmadığını göstermektedir” dedi.

‘Güvenlik görevlileri öğrencileri darp etti’

Söz konusu olayın yaşandığı gün, güvenlik görevlilerinin bir eğitim-öğretim kurumunun içerisinde, barışçıl oldukları görüntülerden açık olan fakülte öğrencilerine karşı hukuka aykırı biçimde ve yetkileri olmamasına rağmen cop kullandıklarını söyleyen Demirkent, “Baş ve boyun bölgelerine cop ile vurmak suretiyle öğrencileri darp etmişlerdir” dedi.

‘Ülkücü yemini edildi’

Bu olayın ardından sosyal medyada kendilerini ülkü ocakları mensubu olarak tanımlayan saldırgan bir grubun SBF’de görevli akademisyenler de dahil olmak üzere fakülte mekanlarında bulunanlara saldırdığına dikkat çeken Demirkent, “Öğretim üyelerimiz ile öğrencilerimizi darp etmiştir. Akşam saatlerinde ise yine aynı grup Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin bahçesine gelerek ‘ülkücü yemini’ etmişlerdir” diye konuştu.

‘Şiddet tehdidi ciddiyetini sürdürüyor’

Demirkent, eğitim-öğretim hakkının korunabilmesinin ve hepsinden öte can güvenliğinin sağlanabilmesinin temel koşulunun özgür bir öğrenme ikliminin idareciler tarafından sağlanması ve korunması olduğunu söyledi. Demirkent, ancak SBF Dekanlığı ve Dekanlığın açıklamasını paylaşan Ankara Üniversitesi yönetiminin kendi personelinin ve darp edilen öğrencilerinin can güvenliğinin sağlanmasına dair hiçbir tavır almadığını belirtti.

Resmi açıklama ile yaşananların “provokasyon” olarak nitelenmesinin rektör Erkan İbiş ve SBF yöneticilerinin hukuki sorumluluklarını ortadan kaldırmadığına vurgu yapan Demirkent,
şiddet tehdidinin ciddiyetini sürdürdüğüne dikkat çekti.

Demirkent, Ankara Üniversitesi yönetiminin Cebeci Kampüsü’nde silah doğrultan öğrenciye müsamaha gösterdiğini, ülkü ocakları tarafından düzenlenen kılıç teslim törenlerine izin verdiğini belirterek, aynı gruplar tarafından gerçekleştirilen şiddet eylemlerinin üzerini örttüğünü söyledi.

‘Öğrencilerin ve personelin can güvenliği sağlanmalı’

Üniversite yönetiminin sorumluluğunun, başta öğrencilerinin ve personelinin can güvenliğini sağlamak olduğunu belirten Demirkent, “Aksi halde, yerleşkenin içinde ya da dışında yaşanacak her türlü olumsuz olaydan Ankara Üniversitesi’nin ve SBF yönetiminin sorumlu olacağı iyi bilinmelidir. Sürecin yakın takipçisi olacağımız bilinmelidir” dedi.