‘Stop Erdoğan’ ilanına soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ABD’de reklam panolarında yer alan “Stop Erdoğan” ilanı hakkında soruşturma başlattığını açıkladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ABD’de, New York şehrinde verilen ilanda “Erdoğan’ı Durdurun”, “Erdoğan’ın Türkiye’sinde üçe katlanan kadın cinayetlerini durdurun. 5 bin kadın ve 780 bebek siyasi tutsaklar olarak Türkiye hapishanelerinde” yazıldığını, ilanı verenler hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York eyaleti Times Meydanı’nda reklam panolarında yer alan “Stop Erdoğan” ilanı hakkında soruşturma başlattığını açıkladı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Amerika’nın New York eyaletindeki bir kısım caddelerde bulunan reklam panolarında: ‘STOP TRIPLED IN FEMICIDE ERDOGAN’S TURKEY’, ‘5,000 WOMEN +780 BABIES ARE POLITICAL PRISONERS IN TURKEY’ (Türkçesi: Erdoğan’ın Türkiye’sinde üçe katlanan kadın cinayetlerini durdurun. 5 bin kadın ve 780 bebek siyasi tutsaklar olarak Türkiye hapishanelerinde) şeklinde ilanların verildiği, bu ilanların giderlerinin Türkiye’deki sessizler tarafından karşılandığı ve organize edildiğine dair videoların bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılması üzerine, yapılan paylaşımlar ihbar kabul edilerek reklam ilanlarını veren ve organize eden kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır.”

ABD’de faaliyet yürüten “Advocates of Silenced Turkey” adlı oluşum tarafından verilen reklama Twitter üzerinden tepki gösteren AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise “FETÖ, Türkiye’ye düşmandır, bu nedenle Cumhurbaşkanımıza düşmandır. Bu ihanet şebekesi, New York’ta ‘Stop Erdoğan’ başlıklı yalan dolu ilanlarla Sn. Cumhurbaşkanımızı hedef alarak ihanetlerine yeni bir sayfa ekledi” ifadelerini kullandı.

MA