Su, elektrik ve doğalgazı kesilen mahalleliden nöbet eylemi

Su, elektrik ve doğalgazları kesilen Tozkoparan Mahallesi sakinleri, “Karanlıkta kalsak dahi evlerimizi bırakmayacağız” diyerek nöbet eylemi başlattı.

Göngören ilçesi Tozkoparan Mahallesi’nde yapılmak istenen kentsel dönüşüm nedeniyle mahallelinin su, elektrik ve doğalgaz hatları kesildi. Kentsel dönüşüm nedeniyle yıkımı yapılacak evlerin altyapılarının kesilmesi için mahalleye İstanbul Gaz ve Doğalgaz Dağıtım A.Ş. (İGDAŞ), İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) ve Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) ekipleri ile çevik kuvvet mahallenin Atıfey ve Gölgeli sokağa iş makineleriyle girerek su, elektrik ve doğalgazı kesti.

Duruma tepki gösteren mahalle sakinlerine polis biber gazı sıkarak müdahalede bulundu. Müdahalede 3 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Mahalle sakinleri ise duruma karşı evlerinin önüne halı ve sandalye atarak nöbet eylemi başlattı.

Polise sık sık alkışlarla tepki gösteren mahalleliler, evlerinin usulsüz bir şekilde boşaltılmak istendiğini, bu boşaltılmaya karşı evlerinin önünde direneceklerini ve evin suyu, elektriği ve doğalgazı olmasa bile evlerinden çıkmayacaklarını ifade etti.

Sokağa atıldılar

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İl Eş Sözcüsü Erkan Tepeli ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanı Erdal Avcı da mahalleye gelerek mahalleliyle ortak açıklama yaptı. Açıklamada mahallenin 60 yıllık bir mahalle olduğuna dikkat çeken Avcı,  burada binlerce insanın yaşadığına işaret edildi. Avcı, “Şu anda Çevre Bakanlığı ve Göngören Belediyesi emniyetin denetiminde, kontrolünde 90 binanın yani 950 hanenin elektriğini suyunu keserek, herhangi bir şekilde bu binalarda oturanların başka yere yerleşmesine izin vermeden ve imkan sağlamadan bu yurttaşlarımızın tamamını sokağa terk edecek” dedi.

Hastalar, engelliler karanlıkta

Mahallede yaşlı, engelli ve Özge Karahan adında SMA hastası bir çocuğun da bulunduğu bilgisini paylaşan Avcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın “Biz İstanbul’da dikey mimariye izin vererek ihanet ettik” sözlerini anımsatarak, “İstanbul’un en çok yeşil alanının, en güzel komşuluklarının olduğu, ayrımcılığın ve ön yargının olmadığı bu güzel mahalleyi yıkarak kime peşkeş çekeceksiniz? Buraya gökdelenler mi dikeceksiniz? Lüks konutlar yaparak hangi yandaşınıza vereceksiniz? Bu kente ihaneti durdurun. Halkın onlarca yıllık emeğini biriktirerek, dişinden tırnağından artırarak inşa ettiği evleri yıkmaktan vazgeçin. İlla yıkacaksanız da milyarlarca doları hibe ettiniz, milyarca lira vergi ödemelerini iptal ettiniz; o halde o vergileri toplayıp halkın evlerini yapın. Halkın buradaki direnişi demokratiktir. HDP, bu direnişin yanında olacaktır” diye konuştu.

MA / İSTANBUL