SÜDEF: Gevriye Sarı’nın failleri ortaya çıkarılsın

Süryani Dernekler Federasyonu, yetkililerden 8 Ağustos’ta öldürülen Gevriye Sarı’nın faillerinin ortaya çıkarılmasını istedi.

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı kırsal Badibbe (Dibak) Mahallesi’nde yaşayan Süryani Gevriye Sarı’nın 8 Ağustos akşamı evinde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce öldürülmesine ilişkin Süryani Dernekler Federasyonu (SÜDEF) yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, yetkililerden dün Badibbe köyünde bulunan Meryem Ana Kilisesi Mezarlığı’na defnedildiği belirtilen Sarı’nın faillerinin ortaya çıkarılması istendi.

‘Faili meçhul bırakıldı’

Cinayetin iç yüzünün halen ortaya çıkarılmadığına değinilen açıklamada, Süryanilere dönük 1915 soykırımlarından bu yana devam eden faili meçhul cinayetlere bir yenisinin eklenmesinin kaygısının taşındığı vurgulandı.

Devamında 1990’lı yıllardan bugüne kadar birçok çevre ve kontra grupların Süryanilere karşı çeşitli amaçlarla saldırılarda bulunduğunu hatırlatılarak, “İşlenen cinayetlerin birçoğu faili meçhul olarak kalmıştır. Hesabı sorulmayan ve failleri ortaya çıkarılmayan bu cinayetlerle onlarca Süryani köyü boşaltılmış ve binlerce aile yerlerinden ve yurtlarından göç etmek zorunda kalmışlardır” denildi.

‘Kamuoyu harekete geçmeli’

Açıklamada, Gevriye Sarı ile beraber son iki yılda Beytüşşebap’ta kaçırılan Şimuni ve Hurmüz Diril, Bagok’ta yine faili meçhul bir şekilde öldürülen Yusuf Kurt cinayetlerinin 90’lı yıllarda Süryanilere yönelik gerçekleştirilen sistematik ve planlı saldırıları anımsattığı kaydedildi.

“Bazı güçler Süryanilerin yurtlarına dönmelerini, kendi tarihi köy ve manastırlarını tekrar sahiplenerek inşa etmelerini engellemeye çalışılmaktadır” denilen açıklamada, kamuoyuna Süryani halkına karşı yapılan saldırılar karşısında duyarlılık ve harekete geçme çağrısında bulunuldu.

Gevriye Sarı’nın faillerinin ortaya çıkarılması, Süryanilerin can ve mal güvenliğinin sağlanması gerekliliğinin altı çizilen açıklamada, “Süryani halkımızın kurum ve kuruluşlarını İzlo (Bagok) Dağı (Rayıte) bölgesi üzerinde oynanan çirkin oyunlar karşısında seslerini yükseltmeye ve her alanda üzerlerine düşen sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

MA / MARDİN