İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifası Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmedi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu istifa ettiğini duyurdu. Saatler sonra yapılan açıklama sonrası Cumhurbaşkanı tarafından istifasının kabul edilmediği açıklandı.

Soylu, “Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum. Gayretle ve titizlikle yürütülen süreçte, salgının önlenmesine yönelik sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, şahsıma aittir” dedi.

Soylu, twitter hesabından şu mesajı paylaştı:

Soylu’nun istifa açıklamasının ardından saatler sonra Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından Soylunun istifasının kabul edilmediği açıklandı. Açıklamada, “İçişleri Bakanımızın istifası kabul edilmemiştir, kendisi görevine devam edecektir.” denildi.

Açıklamada, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen arkasından İçişleri Bakanlığı görevine getirilen Süleyman Soylu’nun, bugüne kadar başarılı çalışmalarıyla milletin takdirini kazandığı ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Aynı şekilde deprem gibi doğal afetlerin ardından yapılan çalışmalarda da İçişleri Bakanımız sürekli sahada olarak güçlü bir koordinasyon gerçekleştirmiştir. Koronavirüs salgınının sağlık hizmetleri, gıda tedariki ve kamu güvenliği boyutu da bulunduğu bir gerçektir. İçişleri Bakanımız, bir ayı aşkın süredir yürüttüğü başarılı çalışmalarıyla, bu süreçte ülkemizde kamu güvenliği konusunda hiçbir sıkıntı çekilmemesini temin etmiştir. 

Sayın Bakanımız istifa talebini Sayın Cumhurbaşkanımıza sunmuş, Cumhurbaşkanımız bu talebi uygun bulmadığını kendisine ifade etmiştir. Bir makam sahibinin istifasını sunması kendi takdiridir, fakat nihai karar Sayın Cumhurbaşkanımıza aittir. İçişleri Bakanımızın istifası kabul edilmemiştir, kendisi görevine devam edecektir.”