‘Süleyman Soylu tribünlere oynuyor, yakında AKP’den ayrılır’

Milletvekili Cemal Enginyurt, Anayasa Mahkemesi’yle (AYM) yaşadığı polemikle gündemde olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için “Soylu güvenliği düşünmüyor. Soylu bence tribüne oynuyor. Yakında Soylu bir şeyler yapar” dedi.

Soylu’nun AYM’yi hedef almasının iki nedeni olduğunu vurgulayan Enginyurt “Seçimin yeni malzemesi, yeni düşmanı belli oldu, Anayasa Mahkemesi…”

30 Temmuz’da MHP’den ihraç edilen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Süleyman Soylu’nun Anayasa Mahkemesi’ni (AYM) iki nedenle hedef aldığını söyledi.

Birincisinin seçimle ilgili olduğunu söyleyen ve “Anayasa Mahkemesi’ne CHP’nin yaptığı başvuru kabul edilebilir” diyen Enginyurt, ikincisinin de Soylu’nun kendini öne çıkarma istediği olduğunu iddia etti ve ekledi: “Soylu bu kadar ısrar ettiğine göre, bu kadar üstüne gittiğine göre, Adnan Menderes’in asılmasında bile AYM’yi suçladığına göre, bu memlekette Anayasa Mahkemesi’ne güvenmeyeceksek neye güveneceğiz.”

Haber Global’de ‘Saynur Tezel Kayıt Altın’da programına konuk olan Enginyurt, silah yasası ve güvenlik tartışmasında AK Parti’li Resul Tosun’la yaşadığı tartışmada, şunları söyledi:

“Soylu güvenliği düşünmüyor. Soylu bence tribüne oynuyor. Yakında Soylu bir şeyler yapar. Soylu sizin partiden ayrılır.

Soylu kendine yol çizer. Soylu tribüne oynuyor. Soylu kahraman olacak. Bu da bu gecenin flaş haberi olarak gündeme düşecektir diye düşünüyorum.”

Seçimin yeni malzemesi: Anayasa Mahkemesi

Saynur Tezel’in konuyu açmasını istemesi üzerine de, Enginyurt, şu açıklamayı yaptı:

“Süleyman Soylu 1960’dan bu yana gelmiş, Anayasa Mahkemesi’ni yerle bir edecek. Anayasa Mahkemesi’nden ne istiyorsun Soylu? Ne istiyor biliyor musunuz, yarın parlamenter sisteme dönüş olursa, Anayasa Mahkemesi başkanlık sistemini reddederse, yarın CHP’nin başkanlık sisteminin iptali başvurusunu kabul ederse, Soylu zemin hazırlıyor. ‘Ey halkım, ben bu Anayasa Mahkemesi’nin Türk milletinden yana olmadığını söylemiştim. AK Parti düşmanı bu. Cumhur İttifakı’nın düşmanı, başkanlık sistemine karşı’ diyecek. Seçimin yeni malzemesi, yeni düşmanı belli oldu; Anayasa Mahkemesi. Anayasa Mahkemesi’nin bundan sonra yapacağı en güzel iş, artık yanıt vermesinler de, bu konu böyle kapansın. ”