Süleymani için Tahran’da cenaze töreni

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani için Tahran’da cenaze töreni düzenlendi. Törende ABD ve İsrail aleyhine sloganlar atıldı.

HABER MERKEZİ – ABD’nin Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlediği suikast sonucu hayatını kaybeden İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani için Tahran’da cenaze töreni düzenlendi.

Tahran Üniversitesinde düzenlenen törene İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran Devrim Muhafızları katıldı. Törende, ABD ve İsrail bayraklarına sarılı tabut maketler dizildi. On binlerce kişinin katıldığı törende, “İntikam”, “Kahrolsun İsrail”, “Kahrolsun ABD” sloganları atıldı.

Süleymani için “Yaşayan şehit” ifadesini kullanan Hamaney, Süleymani’nin tabutu başında duygulu anlar yaşadı. Süleymani’nin yerine geçecek olan Komutan İsmail Kani de, “Bizim için tek teselli Amerika’yı bölgeden çıkarmak olacaktır” şeklinde konuştu.

Zeynep Süleymani’den tehdit

Törende Süleymani’nin kızı Zeynep Süleymani de konuşma yaptı. Zeynep Süleymani, “Ortadoğu’daki ABD askerlerinin aileleri günlerini çocuklarının ölümünü beklemekle geçirecek. Deli Trump, sanma ki babamın şehit düşmesiyle her şey sona erdi.” şeklinde konuştu. Cenaze namazının kılınmasının ardından Süleymani’nin cenazesi omuzlarda taşındı.

Törenin ardından Süleymani’nin cenazesinin yarın doğduğu kent olan Kirman’da toprağa verilmesi bekleniyor.

ABD, Irak’ın başkenti Bağdat’ta havaalanına füze saldırısı gerçekleştirmişti. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Süleymani ve Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis hayatını kaybetmişti. Dün İran’ın Ahvaz kentinde cenaze töreni düzenlenmişti.