Sulh Ceza Hakimi’nden skandal gece yarısı duruşması…

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimi, tutuklu bulunan HDP yöneticilerini yasal gününden 4-5 gün önce avukatlarından gizli duruşmaya çıkararak “tutukluluk incelemesi” yaptı ve tutukluluğun devamına karar verdi.

HDP’lilerin avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir, AİHM’in Demirtaş kararına dayanarak, “Tutukluluk ve takipsizlik itirazına hazırlanıyorduk, hakim buna fırsat vermeden cevabını verdi!” diye tepki gösterdi.

Avukat Yalçındağ Baydemir, bu uygulamanın AİHM kararını tanımıyorum demenin ötesinde yeni hak ihlali olduğunu söyledi ve itiraz edeceklerini söyledi. İtiraz edeceği merci ise ilk tutuklamayı veren hakim…

HDP MYK Üyesi Alp Altınörs

Skandal gece yarısı duruşması bir avukatın Sincan Cezaevi’ne gitmesi üzerine ortaya çıktı. Avukat Reyhan Yalçındağ Baydemir, Yeni1Mecra’ya skandalı anlattı. 

6-8 Ekim Kobani eylemleri nedeniyle HDP’nin o dönem eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkında ikinci kez tutuklama kararı verildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olayların üzerinden 5 yıl geçtikten sonra HDP’nin o dönem MYK üyesi olan 20 siyasetçiye yönelik 25 Eylül 2020’de gözaltı kararı verdi.

Gözaltına alınanlardan HDP Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, HDP MYK üyesi Alp Altınörs, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, eski milletvekili Ayla Akat Aka, BDP eski Eş Genel Başkanı ve milletvekili Emine Ayna, HDP eski MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, , Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengün ve Cihan Erdal, HDP eski Genel Saymanı Zeki Çelik, HDP kontenjanından RTÜK üyesi seçilen Ali Ürküt ve eski milletvekili Prof. Dr. Emine Beyza Üstün tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. İmralı Heyeti Üyesi ve HDP eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP eski MYK üyesi Gülfer Akkaya ve HDP eski Milletvekili Altan Tan ise, adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştı.

Gece 01.30’dan sabaha kadar ifade…

Ayhan Bilgen Kars’ta gözaltına alınıp Ankara’ya getirilmiş ve ikinci kez tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne götürülmüştü.

Ceza Muhakemeleri Kanunu’na (CMK) göre tutukluların tutukluluk hali her ay dosya üzerinden durumu sulh ceza hakimliği tarafından değerlendiriliyor. Bu değerlendirme sürecinde tutukluların avukatları da dilekçeler verip tahliye talebinde bulunuyor. Yine CMK’ya göre üç ayda bir tutukluların tutukluluk hali “duruşma yapılarak” inceleniyor, buna avukatlar da katılıyor. 

Sincan Cezaevi’nde bulunan tutuklu HDP’liler 25 Aralık’ı 26 Aralık’a bağlayan gece saat 01.30’da duruşmaya çıkarıldı. Ankara 3. Sulh Ceza Hakimi, tutuklu siyasetçileri, SEGBİS odasına aldırarak ifadesine başvurdu. Sulh Ceza Hakimi, avukatların haberi olmadan duruşmaya çıkardığı Sincan’daki HDP’li yöneticiler hakkında “tutukluluğun devamına” karar verdi.

‘AİHM kararıyla 6 yıllık hukuksuzluğun dayanakları çöktü’

Avukat Reyhan Yalçındağ Baydemir

HDP’lilerin avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir, AİHM’in Demirtaş kararının son 6 yıldan bu yana siyasetçilere yönelik tutuklama, belediyelere kayyum atama uygulamalarının hukuksuzluğunu ortaya koyduğunu söyledi. 

Basın açıklaması yaptıkları için, eleştiri haklarını kullandıkları için, siyasi çalışma yaptıkları için milletvekili ve belediye başkanlarına “örgüt üyeliği” cezası verildiğini, Demokratik Toplum Kongresi’nin yasal olmasına rağmen Leyla Güven’e ağır cezalar verilerek tutuklatıldığını hatırlatan Yalçındağ Baydemir, “Hükümetin DTK’nın yasadışı olduğu iddiası kabul görmedi” dedi. Yalçındağ Baydemir şöyle devam etti:

‘Yeni ihlallere devam ediliyor’

“AİHM kararı açıklanmadan önce Demirtaş ve Figen Yüksekdağ 6-8 Ekim nedeniyle ikinci kez tutuklandı. Ayhan Bilgen daha önce tutuklanmıştı, Anayasa Mahkemesi ihlal kararı verdi. Ama yeniden gözaltına alındı, tutuklandı. Kars’a da 48. Kayyum ataması yapıldı. Diğer siyasetçilere tutuklamalar verildi. Biz avukatları tutukluların derhal salıverilmesini, soruşturmaların takipsizlikle sonuçlanmasını, Ağır Ceza Mahkemeleri’nde açılan davaların da beraatle sonuçlanması için başvurularımız var. Tutuklu bulunan HDP MYK üyeleri ile ilgili olarak da AİHM’in Demirtaş davasını gerekçe gösterip tahliye talep etmeye, soruşturmanın takipsizlikle sonuçlanmasına hazırlanırken, geceyarısı yapılan gizli duruşmayla karşılaştık. AİHM kararını tanımıyoruz diyerek yeni yeni hak ihlallerine devam ediyorlar. İtiraz başvurularımızı yapacağız.”

İtiraz 4. Sulh Ceza Hakimi’ne ama…

Avukat Reyhan Yalçındağ Baydemir’in 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin bu uygulamasına “itiraz edeceğiz” dediği merci ise CMK’ya göre 4. Sulh Ceza Hakimliği olacak. 4. Sulh Ceza Hakimliği 17 HDP’li siyasetçiye tutuklama kararı veren hakim. Aynı şekilde 6-8 Ekim soruşturması kapsamında Demirtaş ve Yüksekdağ soruşturması için de gizlilik kararı vermişti.