Şüpheli şekilde ölü bulunan asker Osman Özçalımlı ağıtlarla toprağa verildi

İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde kısa dönem jandarma er Osman Özçalımlı Kars’ın Digor İlçesi’nde ağıtlarla toprağa verildi.

Baba Ahmet Özçalımlı, oğlunun ölmeden önce kendisiyle yaptığı telefon görüşmesinde “ölümle tehdit ediliyorum” dediğini anlatarak, ölüm olayına ilişkin çelişkili bilgiler iletildiğini belirtmişti.

İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde kısa dönem askerlik yaparken önceki gün şüpheli şekilde ölü bulunan Jandarma Er Osman Özçalımlı, İzmir Adli Tıp Kurumu’ndan alınarak uçakla Kars’a getirildi. Özçalımlı’nın cenazesi memleketi Digor İlçesi’ne bağlı Kocaköy (Naxçîyan) Köyü’ndeki mezarlığa kadar ağıtlarla taşındı.

Cenazeye katılanlar, Türk bayrağının tabuttan kaldırılmasını istedi. Bunun üzerine bayrak tabuttan alındı. Yine, Özçalımlı’nın yakınları askerlerin törene katılmasını istemedi. Özçalımlı’nın cenazesi dualar ve ağıtlarla toprağa verildi. 

‘Oğlum ölümle tehdit edildiğini söyledi’

İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde kısa dönem askerlik yapan Jandarma Er Osman Özçalımlı, dün sabah 05.00 civarında şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştu. Kars Digor Kaymakamı, İlçe Emniyet Müdürü ve İlçe Jandarma Komutanı Özçalımlı’nın ailesine giderek, çocuklarının kalp krizinden öldüğünü söylemişti.

Osman Özçalımlı

Mezopotamya Ajansı’na konuşan baba Ahmet Özçalımlı, oğlunun önceki gece ve dün gece kendisini aradığını, ölümle tehdit edildiğini söylemişti. Baba Özçalımlı, “Oğlum bana ‘baba beni sıkıştırıyorlar ve bana vatan haini diyorlar. Bana tuzak kuruyorlar benimle uğraşıyorlar’ dedi. Ben cezaevini aradım kendi imkânlarımla Abdullah adlı bir uzman çavuş ile görüştüm. Oğlumun durumunu anlatım ve bana ‘siz merak etmeyin’ dedi. Sabah bize ölüm haberi geldi.” diye kaydetmişti.

‘Kaymakam oğlunuz kalp krizi geçirmemişte olabilir dedi’

Oğlunun cenazesinin yerini öğrenmek istediklerini ifade eden baba Özçamlı, şunları ifade etmişti:

“Kaymakama gittik ve Kaymakam bize dedi; ‘Oğlunuz kalp krizi geçirmemişte olabilir. Başka yollardan ölmüş olabilir.’ Kars merkeze gelen Yarbay da bize ‘Oğlunuzun kaldığı koğuş 3’üncü katta ve cenazeyi sabah 05:00’te görmüşler ve düşmüş olabilir. Başını bir yere çarpmış olabilir’ dedi. İzmir’de çevre illerde bulunan akrabalarımız cenazenin olduğu Adli Tıp Kurumu morguna gittiler ve bize dediler ki; ‘3’üncü kattan düşmüş diye teyit edildi.’ Kaymakam da köye gelip kalp krizi diyor ki ‘taşkınlık çıkmasın diye kalp krizi geçirdi’ dedik. Ölüm haberini aldıktan sonra Abdullah adlı uzman çavuşu aradım, oğlumu sordum, bana dedi: ‘Oğlun bayılmış hastaneye götürmüşler.’ Hangi hastaneye diye sordum ‘bilmiyorum’ dedi.”

Kaynak: MA