Sur Belediyesi Eşbaşkanı Buluttekin’e 7 yıl 6 ay hapis cezası

Görevden alınarak yerine kayyım atanan Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin’e 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin

Hakkında yürütülen bir soruşturma gerekçe gösterilerek İçişleri Bakanlığı tarafından Sur Belediyesi Eşbaşkanlığı görevinden alınarak yerine kayyım atanan Filiz Buluttekin’in “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandığı davaya devam edildi.

Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına Buluttekin katılmazken, avukatı Sertaç Buluttekin ve Suzan Akipa hazır bulundu. Önceki celsede ceza istemiyle verdiği mütalaasını tekrarlayan iddia makamı, Buluttekin’in 2017 ve 2019 tarihleri arasında 42 eyleme katıldığını belirtti.

Evinde propaganda içerikli dokümanlara ulaşıldığını öne süren savcı, Buluttekin’in KHK ile kapatılan Kongreya Jinên Azad (KJA) üyesi olduğunu, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistlerinden talimat aldığı ve gizli tanık Firar’ın beyanlarına dayanarak, “örgüte üye olmak” suçunu işlediğini ileri sürdü.

‘Bütün etkinlikler vali izni ile olan etkinliklerdir’

Mütalaaya katılmadıklarını belirten avukat Suzan Akipa, müvekkilinin 2017 ve 2018 yılları arasında HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı olduğunu, daha sonrada Sur Belediyesi Eşbaşkanı olduğunu söyledi. Akipa, müvekkilinin belirlenen süreler içerisinde siyasi faaliyetler yürüttüğünü ve ardından seçim çalışmalarında bulunduğuna dikkat çekerek, iddianamenin delillere dayanaktan yoksun olduğunun altını çizdi.

Akipa, şunları ifade etti: “Müvekkilimin yerine kayyım atanması amacı ile bu dosyanın olduğunu düşünüyoruz. Müvekkilimin çağrılara uyarak cenaze ve etkinliklere katıldığı söyleniyor. Fakat bahsedilen çağrılara ilişkin dosyada bir şey bulunmamaktadır. Bu metinlerin hiçbiri müvekkilimin katılımından önce yayımlanmamıştır, sonradan yayımlanan metinlerdir. Bütün etkinlikler vali izni ile olan etkinliklerdir. Müvekkilim kadın hakları savunucusudur. İddianamede bahsi geçen birkaç etkinlik kadına yönelik şiddetle alakalıdır. Müvekkilimin beraatını talep ediyorum.”

‘Gizli tanık beyanları hukuka aykırı bir şekilde alındı’

Avukat Sertaç Buluttekin ise gizli tanık beyanlarının hukuka aykırı bir şekilde alındığını dile getirerek, “Gizli tanık ifadeleri çelişkilerle doludur. Dernek üyeliği anayasal bir haktır. Bu nedenle müvekkilim ile ilgili bu hususta ceza verilmesi mümkün değildir. Müvekkilimin hiçbir örgüt ile alakası yoktur. Mütalaayı kabul etmiyoruz ve beraatını talep ediyoruz.” dedi.

Verilen kısa aranın ardından mahkeme heyeti, Buluttekin’e “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

MA – DİYARBAKIR