Sur Belediyesi Eşbaşkanı Özdemir tahliye edildi

Görevden alınan Sur Belediyesi Eşbaşkanı Cemal Özdemir, tutuklu yargılandığı davadan tahliye edildi.

Sur Belediyesi Eşbaşkanı Cemal Özdemir

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında 16 Kasım 2020 tarihinde “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanan Cemal Özdemir’in yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Özdemir cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada, Özmedir’in avukatları Şilan Çelik ve Ferhat Kılınç hazır bulundu.

Yürütülen soruşturma kapsamında ele geçirildiği belirtilen bir dokümanda adı yer aldığı için “örgüt üyesi” iddiasıyla suçlanan Özdemir, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, tahliye talebinde bulundu. 

İddia makamı, Özdemir’in tutukluluğunun devamı yönünde karar verilmesini talep etti. 

Davanın reddedilmesi talebi

Özdemir’in avukatları Şilan Çelik ve Ferhat Kılınç, müvekkillerinin sadece isminin bir dokümanda geçmesi nedeniyle “örgüt üyesi” olarak suçlanamayacağını ifade etti. Avukat Kılınç, Özdemir’in daha önce Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt üyesi” suçlamasıyla yargılandığını ve 8 yıl 9 ay hapis cezası verildiğini, aynı suçlamayla yargılanmasının mükerrer yargılanma olacağını belirterek davanın reddini istedi.  

Kılınç, müvekkilinin tutuklu bulunduğu süre göz önünde bulundurularak, tahliye edilmesini istedi. 

Bölge mahkemesinin kararı değerlendirilecek

Mahkeme, davanın reddine ilişkin talebi Özdemir’in “örgüt üyesi” iddiasıyla yargılandığı ve 8 yıl 9 ay hapis cezası verilen davanın Bölge Adliye Mahkemesi’nin kararına göre değerlendirilmesine karar verdi. 

Delillerin toplanmış olmasını ve tutuklu geçirilen süreyi göz önünde bulunduran mahkeme, Özdemir’in tahliyesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 22 Eylül’e erteledi.

MA – DİYARBAKIR