Sur Belediyesi Eşbaşkanlığı görevinden alınan Buluttekin’in hapsi istendi

Sur Belediyesi Eşbaşkanlığı görevinden alındıktan sonra hakkında dava açılan Filiz Buluttekin için savcı 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası istedi.

Sur Belediyesi Eşbaşkanlığı görevinden alınan Filiz Buluttekin

İçişleri Bakanlığı kararıyla yerine Sur Belediyesi Eşbaşkanlığı görevinden alınarak yerine kayyım atanan ve 6 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Filiz Buluttekin’in “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandığı davanın 4’üncü duruşması Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmada tutuksuz yargılanan Buluttekin ve avukatı Sertaç Buluttekin hazır bulundu. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada mahkeme başkanı, gizli tanık Firar’ın celse arasında mahkeme huzurunda beyanının alındığını söyledi. 

Savcı 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis istedi

Davanın esası hakkındaki mütalaasını sunan duruşma savcısı, Buluttekin’in 2017 ve 2019 tarihleri arasında 42 eyleme katıldığı, evinde propaganda içerikli dokümanlara ulaşıldığı, KHK ile kapatılan Özgür Kadın Kongresi (KJA) üyesi olduğu, Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyelerinden talimat aldığı ile gizli tanık Firar’ın beyanlarına dayanarak, “örgüte üye olma” suçunu işlediğini savundu. Savcı, Buluttekin’in “örgüt üyesi olma” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

‘Gizli tanık avukatlar hazır olmadan dinlenilmiştir’

Savcının esas hakkındaki mütalaasına katılmadıklarını ifade eden Buluttekin’in avukatı Sertaç Buluttekin, “Aramalarda el konulan dokümanlar ve müvekkile ait telefona dair rapor düzenlenmemiştir. Taleplerimize rağmen gizli tanık avukatlar hazır olmadan dinlenilmiştir. Adil yargılama hakkının ihlalini oluşturur.” dedi.

‘Teşhisler hukuka aykırı’

Gizli tanığın teşhislerinin Polis Vazife Salahat Kanununun (PVSK) ek 6’ncı maddesine aykırı düzenlendiği için hukuka aykırı olduğunu belirten Av. Buluttekin, şunları ifade etti:

“Müvekkilin ismi tanığa açıkça ifade edilmiştir. İfade tutanağı, fotoğraf teşhisinden önce gizli tanığa gösterilmiştir. Gizli tanık beyanlarını somutlaştıramamıştır. Gizli tanık beyanları hükme esas alınmamalı ve dosyadan çıkarılmalıdır. Tüm bu hukuka aykırı hususlar dikkate alınarak, bizim de hazır olduğumuz bir zamanda gizli tanığın tekrar dinlenmesini talep ediyoruz. Ayrıca müvekkilin duruşmalardan vareste tutulmasını istiyoruz.”

‘HDP çalışmalarını sürdürdüm’

Buluttekin ise gizli tanık beyanlarını kabul etmeyerek HDP çalışmalarını yasal bir şekilde sürdürdüğünü kaydetti. Beraatını isteyen Bulutekkin, savcının esas hakkında sunduğu mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talebinde bulundu.

Duruşma 22 Şubat 2021’e ertelendi 

Duruşmaya ara vermeyen mahkeme, gizli tanık beyanlarındaki hukuka aykırılıkların ve iddia edilen eksikliklerin mahkemece değerlendirilebileceğini belirterek, beyanlarının dosyadan çıkarılması talebi ile yeniden gizli tanık beyanının alınması talebini reddetti. Buluttekin’in duruşmalara katılma zorunluluğunu kaldıran mahkeme, bir sonraki duruşmayı 22 Şubat 2021’ye erteledi.

MA – DİYARBAKIR