HDP’li Sur Belediyesi’ne kayyum atandı

HABER MERKEZİ – Gözaltında olan HDP’li Sur Belediye Eşbaşkanı Filiz Buluttekin görevden uzaklaştırılarak yerine kayyum atandı. Diyarbakır’da bir büyükşehir, 3 merkez ilçe ve 4 ilçe belediyesi olmak üzere toplam 8 belediyeye kayyum atanmış oldu.

İçişleri Bakanlığı Sur Belediye Eşbaşkanı Filiz Buluttekin’i görevden aldı. Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Buluttekin’in “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alındığı belirtilerek İçişleri Bakanlığı’nın 20 Aralık tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldığını bildirdi. Buluttekin’in yerine Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi Sur Belediyesi’ne kayyum olarak atandı.

HDP Sur Belediyesi’ni yüzde 60,76 oy oranıyla kayyumdan almıştı. Diyarbakır’da HDP’li bir büyükşehir belediyesi, 3 merkez ilçe ve 4 ilçe olmak üzere toplam 8 belediyeye kayyum atanmış oldu.

HDP 31 Mart yerel seçimlerinde 3 büyükşehir 5 il, 45 ilçe ve 12 belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı. KHK’lı oldukları gerekçesiyle 6 seçilen belediye eşbaşkanına mazbataları verilmemiş, 59 belediye eşbaşkanı mazbatalarını alarak göreve başlamıştı. Bin 230 belediye meclis üyesi ve 101 il genel meclis üyesi HDP listelerinden seçilmişti.

HDP’li 3’ü büyükşehir 26 ilçe ve 3 belde belediyesi olmak üzere toplam 32 belediyeye kayyum atanmış oldu. 29 belediye eşbaşkanı görevden alınırken, 23 belediye eşbaşkanı ise tutuklandı.