Suriye’deki savaş nedeniyle 55 bini çocuk 600 bini aşkın kişi hayatını kaybetti

Yapılan bir araştırmaya göre Suriye’de devam eden savaş nedeniyle, çocukların yaşam süresi son 10 yılda yüzde 13 oranında azalırken, 55 bini çocuk olmak üzere 600 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Yardım kuruluşu World Vision ve danışmanlık şirketi Frontier Economics, “Çok Yüksek Bir Bedel: Suriyeli Çocuklar İçin Çatışmanın Maliyeti” başlığını taşıyan araştırma yaptı. Araştırmada, Suriye’de 15 Mart 2011’den bu yana süren çatışmalar, bombalı saldırılar ve halkın yerinden edilmesi sonucunda yaşanan ekonomik zarar hesaplandı.

Araştırmada, Suriye’de 2011’de reform talebiyle başlayan barışçıl gösterilerin Beşşar Esed rejiminin müdahalesiyle iç savaşa dönüşmesinin ülkeye 10 yıllık maliyetinin 1,2 trilyon doları geçtiği kaydedildi. İç savaşın bugün sona ermesi halinde artçı maliyetlerin ise 2035 yılına kadar 1,7 trilyon doları bulacağı aktarıldı. 

Çocukların yaşam süresi azaldı

Ayrıca araştırmada, ülkede yaşanan iç savaşın çocukların yaşam süresinin son 10 yılda yüzde 13 gibi bir oranda azalmasına neden olduğu ifade edildi. 

Suriye’de son 10 yılda 55 bini çocuk olmak üzere 600 binden fazla insanın öldüğüne yer verilen araştırmada, 13 milyona yakın Suriyelinin evlerini kaybettiği belirtildi.

AA – BERLİN