Sürmi İnce davasında 52 avukattan ‘reddi hakim’ başvurusu

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde Sürmi İnce’nin öldürülmesine ilişkin açılan davada, olay yeri keşif ve bilirkişi raporu taleplerini reddeden mahkeme heyeti hakkında 52 avukat “reddi hakim” başvurusu yaptı.  

Sürmi İnce (55) çocuklarına yemek götürdüğü sırada öldürülmüştü.

Yüksekova ilçesine bağlı Büyükçiftlik beldesinde 18 Temmuz 2016 tarihinde ot biçen çocuklarına yemek götüren Sürmi İnce’nin (55) öldürülmesine ilişkin Uzman Çavuş Ali Dalgıran hakkında “taksirle öldürmek” suçlamasıyla dava açıldı. Davanın 5’inci duruşması 6 Nisan’da Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme, duruşmaya katılmayan sanık Dalgıran’ın tutuklanması, olay mahallinde keşif yapılması ve kobra tipi zırhlı araca ait kamera ve telsiz sistemleriyle ilgili teknik bilirkişiden uzman raporu aldırılması taleplerini “dosyaya yenilik katmayacağı” gerekçesiyle reddetti. 

52 avukattan ‘reddi hakim’ başvurusu

İnce ailesi avukatlarının da aralarında bulunduğu 52 avukat, bunun üzerine mahkeme heyeti hakkında “reddi hakim” başvurusu yaptı. Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan başvuruda, mahkeme heyetinin “tarafsız ve bağımsız yargılama yapmayacağı” belirtildi. Başvuruda, sanık Dalgıran’ın ifadelerinin çeliştiği ve bu nedenle hakkında tutuklama kararı verilmemesinin mahkemenin tarafsızlığına gölge düşürdüğü kaydedildi. 

‘Mahkeme sanığı koruyor’

Avukatların olay yeri keşif taleplerinin reddedilmesinin “usul ve hukuka aykırı” olduğunun vurgulandığı başvuruda, şu ifadeler yer aldı:

“Özellikle sanığın suçtan kurtulmaya yönelik beyanı ile olay yerinde ağaç olduğu ve kişilerin ağaçların arasından çıktığı şeklindeki beyanları, keşif yapıldığı takdirde mahkeme heyeti tarafından denetlenebilecekti. Ancak mahkemenin bu somut talebi gerekçesiz olarak reddetmesi, sanığın aleyhine ortaya çıkabilecek yeni delil ve durumları engellemeye çalıştığı, bu haliyle katılanlara karşı sanığı açıkça koruduğu, katılanları daha dezavantajlı durumda bıraktığı ve bu haliyle tarafsızlığını yitirdiğini göstermektedir.”

MA – HAKKARİ