Sürmi İnce davasında ‘olay yeri inceleme’ talebine ret

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Sürmi İnce’nin öldürülmesinden sorumlu Uzman Çavuş Ali Dalgıran’ın yargılandığı davada, olay yeri incelemesi ve askerlerin yeniden ifadelerinin alınması talepleri reddedildi. 

Sürmi İnce, çocuklarına yemek götürürken asker kurşunuyla öldürüldü.

Yüksekova’ya bağlı Büyükçiftlik beldesinde, 18 Temmuz 2016’da ot biçen çocuklarına yemek götüren Sürmi İnce’nin (55) öldürülmesine ilişkin Uzman Çavuş Ali Dalgıran’ın yargılanmasına devam edildi. “Taksirle öldürme” suçlamasıyla açılan davanın 6’ncı duruşması Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuksuz yargılanan sanık Dalgıran ve avukatı duruşmaya katılmadı.

Olay yeri keşfi ve askerlerin yeniden ifadelerinin alınması talebine ret

Görülen duruşmaya İnce’nin avukat oğlu Bünyamin İnce’nin yanı sıra Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları hazır bulundu. Sürmi İnce’nin avukatları tarafından talep edilen, olay yeri keşfi, askerlerin yeniden ifadelerini alınması, görüntü ve ses kayıtları ise “Dosya kapsamında bir yarar sağlamayacağı” gerekçesiyle mahkeme heyeti tarafından reddedildi. Yine avukatların olay günü görevli olan karakol komutanı hakkındaki suç duyurularının reddine de karar verildi. 

 Duruşma karar için ertelendi

Savunmaların ardından mütalaasını sunan savcılık, sanık Ali Dalgıran’ın “taksirle öldürme” suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, karar vereceği bir sonraki duruşmayı 2 Temmuz’a erteledi.

MA – HAKKARİ