Suruç Aileleri İnisiyatifi üyelerine polis müdahalesi: 13 gözaltı

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin anmasına katılmak isteyen Suruç Aileleri İnisiyatifi üyelerine polis müdahale etti.

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç Katliamının 6’ncı yılı nedeniyle yürütülen kampanya kapsamında 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin anmasına katılmak istedi. Ancak inisiyatif üyeleri anmanın yapılacağı alana alınmadı. Katliamın yaşandığı Ankara Garı yakınında aracı durdurulan inisiyatif üyelerinin etrafını saran çevik kuvvet polisi, gruba biber gazıyla müdahale etti.

Müdahalede, Ümmühan Özdemir, Yücel Yavuz, Volkan Uyar, Yaren Tuncer, Ebru Yiğit, Birkan Polat, Doğucan Adıyaman, Şamil Parlak, Zeynep Tan, Zeynep Ülger, Ayşe Mizgin Esmer, Doğuş Özdemir, Guney Akgün darp edilerek gözaltına alındı.

‘İfade özgürlüklerimiz tehdit altında’

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, sosyal medya hesabı Twitterdan şu paylaşımda bulundu: “10 Ekim Ankara katliamında yitirdiklerimizi anmak ve sorumluların ortaya çıkarılmasının vurgusunu bir kez daha yapmak için katliamın yapıldığı Gar alanına yöneldik. Anma engellendi, gözaltı yaptı, Ankara’da ifade özgürlüklerimiz tehdit altında. Gözaltılar serbest bırakılsın!”

‘Gözaltına alınanları derhal serbest bırakın’

HDP Genel Merkezi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada da, “Ankara Katliamı anması için toplanan Suruç Aileleri İnisiyatifine saldıranlar ve gözaltına alanlar katilleri koruyanlardır. Gözaltına alınanları derhal serbest bırakın. Ne 10 Ekim katliamında yitirdiğimiz canları ne de bu katliamı yapanları ve arkasındaki güçleri asla unutmayacağız.” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: MA