Suruç Katliamı davasında, yakalanan IŞİD’li El Aggal’ın dosyaya neden eklenmediği soruldu

Urfa’nın Suruç İlçesi’nde IŞİD’in bombalı saldırısı sonucu 33 gencin katledilmesine ilişkin görülen davada, İçişleri Bakanlığı’nın “bomba temincisi” olarak yakalandığını duyurduğu IŞİD’li Azzo Halaf Süleyman El Aggal’ın isminin neden dosyada yer almadığı soruldu.

Urfa’nın Suruç İlçesi’nde 20 Temmuz 2015 tarihinde Kobanê’ye insani yardım ve oyuncak götürmek üzere bir araya gelen gençlere basın açıklaması yaptıkları sırada IŞİD bombalı saldırı düzenlemişti. 33 kişinin yaşamını yitirdiği, 150 kişinin yaralandığı katliama ilişkin açılan davanın 18’inci duruşması Şanlıurfa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya ailelerin avukatı Serdıl İzol ile Urfa Barosu’na bağlı avukatlar katıldı. Pandemi gerekçesiyle duruşma salonuna sınırlı sayıda kişi alındı. 

Mahkeme heyeti bir kez daha değişti

Dava dosyasının tek tutuklu sanığı olan Yakup Şahin, duruşmaya tutuklu bulunduğu Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Öte yandan duruşma dosyasına bakan mahkeme heyetinin bir kez daha değiştirildiği görüldü.

‘İlhami Bali ve Deniz Büyükçelebi bu dosyaya eklenmeli’

Duruşma, ailelerin avukatlarının savunmasıyla başladı. Savunma yapan avukat Serdıl İzol, dosya kapsamının geniş olduğuna vurgu yaparak, dava dosyasında var olan eksikliklere değindi. Her duruşmada taleplerinin mahkeme heyeti tarafından reddedilmesine tepki gösteren İzol, şunları ifade etti:

“Bakın Ankara Gar Katliamı davasına eklenen belgelerle bu dosyaya eklenen belgeler arasında çelişkiler var. Önceki duruşmada gar katliamı davasına eklenen tape kayıtlarında yer alan İlhami Bali ile Deniz Büyükçelebi’nin bu dosyaya eklenmesini talep ediyoruz. Bu talebimiz daha önce reddedilmişti. Yine İlhami Bali ile Deniz Büyükçelebi’nin yakalanmasına ilişkin MİT’in bir girişiminin olup olmadığını, İçişleri Bakanlığı’nın bu iki şahıs hakkında iade talebine yönelik bir çalışması olup olmadığının sorulmasını talep ediyoruz.”

‘Patlayıcı temin eden Aggal neden dosyada yok?’

İçişleri Bakanlığı’nın patlayıcı temin eden Azzo Halaf Süleyman El Aggal’ın 12 Ocak’ta Urfa’da yakalandığına ilişkin açıklamasına değinen İzol, Aggal’ın şimdiye kadar neden dosyaya eklenmediğini sordu. İzol, dosyanın hiçbir aşamasında ismi olmayan şahısların peyder pey medyaya verildiğini belirterek, davanın tek tutuklusu Yakup Şahin’den bu şahsı tanıyıp tanımadığının sorulmasını istedi.

Soruya cevap veren sanık Yakup Şahin ise, söz konusu kişiyi tanımadığını, ayrıca yabancı uyruklu hiç kimseyi tanımadığını söyledi. İzol, savunmasının devamında, Azzo Halaf Süleyman El Aggal adlı kişinin ifadesinin dosyaya eklenmesini talep etti.

Mahkeme heyeti daha sonra sanık Yakup Şahin’e söz hakkı verdi. Şahin, üstüne atılı suçlamaların bir delile dayanmadığını ileri sürerek beraat talebinde bulundu.

Aggal’ın sorgu zaptının dosyaya eklenmesine karar verildi

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti ailelerin avukatlarının, İlhami Bali ve Deniz Büyükçelebi’nin tape kayıtlarının bir örneğinin istenmesine, yine 2 şahıs hakkında yakalanmalarına dair MİT ve İçişleri Bakanlığı’nın bir çalışmasının olup olmadığının sorulmasına, Azzo Halaf Süleyman El Aggal adlı şahsın ifade ve sorgu zaptının dosyaya eklenmesine dair taleplerini kabul etti. 

Sanık Yakup Şahin’in duruşma salonuna getirilmesi talebini reddederek, tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 27 Mayıs’a ertelendi.

MA – URFA