Süryani Rahip Bileçen’e hapis cezası

Süryani Rahip Sefer (Aho) Bileçen’e “örgüte yardım etmek” gerekçesiyle 2 yıl bir ay hapis cezası verildi.

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde 9 Ocak 2020’de 10 kişi ile birlikte gözaltına alındıktan sonra tutuklanan daha sonra 14 Ocak 2020’de tahliye edilen Mor Yakup Manastırı Rahibi Sefer (Aho) Bileçen’in “örgüte yardım etmek” iddiasıyla yargılanmasına devam edildi.

Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına Rahip Bileçen’in avukatı katılırken, kendisi katılmadı. Gelen evrakların okunmasının ardından geçilen duruşmada savcılık “örgüte yardım ettiği” iddiası ile ceza istemine dönük mütalaasını yineledi. Rahip Bileçen’in avukatının savunmasının ardından kararını açıklayan mahkeme Bileçen’e aynı gerekçe ile 2 yıl bir ay hapis cezası verdi. 

Tutuklanmasının ardından Urfa Barosu İnsan Hakları Komisyonu üyeleri ile görüşen Rahip Bileçen, avukatları aracılığı ile şu mesajı paylaşmıştı:

“2018 yılında 2 örgüt mensubu manastıra geldi. Benden yemek istediler. Ben de verdim. Daha sonra bu tespit edilmişti. Bunun üzerine dönemin Jandarma Komutanı Metropoliti devreye koyarak benimle görüştüler. Ben inkar etmedim. Olayın tekrar yaşanmaması için güvenlik önlemi alınmasını istedim ancak herhangi bir güvenlik önlemi alınmadı. Tutanak tutulmasının ardından konunun kapatıldığını sanıyordum. Kim kapıma gelirse veririm. Dini ve felsefi olarak vermem gerekiyor. Rahip olduğum için de yalan söyleyemem. Ben bunu herhangi bir örgüte yardım etmek için değil, inancım gereği yapıyorum. Felsefi anlamda ben ihbar da edemem. Dini anlamda da böyle. Ben zaten manastır dışına çıkamam.”

MA – MARDİN