Tabiat kendini onarmaya başladı

Yangınların etkili olduğu yerlerde incelemeler yapan Dr. Yasin İlemin, doğanın kendini onarmaya başladığını söyledi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin, binlerce dönüm orman alanının yandığı Muğla’da incelemelerde bulundu. Yanan alanları inceleyen İlemin, sanal medya hesabından yayınladığı fotoğraflarla bölgede doğanın canlanmaya başladığını duyurdu. Yanan maki türlerinin yeni filizler vermeye başladığını, ağaçkakan ve diğer kuş türlerinin ormana döndüğünü belirten İlemin, yanan kızıl çamların tohumlarının dört bir yana saçıldığını, kök salmak için ilk yağmurları beklediğini vurguladı.

Doğa yağmur bekliyor

Dr. Yasin İlemin sanal medya hesabında doğanın yeniden canlandığını şu sözlerle paylaştı: “Size güzel haberlerim var. Birkaç gündür Muğla’da yanan sahalardayım. Yangınların üstünden neredeyse 3 hafta geçti. Hayıt, Sandal başta olmak üzere maki türleri tekrar toprak altından sürgün veriyor ve yeşeriyor. Etrafa doğal olarak yayılmış kızılçam tohumları var. İlk yağmurları bekliyorlar sabırsızlıkla. Orman Genel Müdürlüğü çoğu yeri doğal haliyle bırakacak, gerekirse en az müdahale ile ağaçlandıracak. Bakın yanmış orman ve ağaçlara dokunulmadığında neler oluyor. Kızıl başlı örümcek kuşu yanmış ormanın ortasında bir ahlata konmuş.

Hazırlık başlamış

Yanmış ormanın içinden ağaç kakan sesleri geliyor. Bu sesler yangına rağmen kızılçamın kalın kabukları altında hala böcekler olduğuna önemli bir kanıt! Kızılçam yansa bile yangına karşı geliştirdiği kalın kabuklarının altında böcekleri korumuş ve alana kuşları davet ediyor. Toprak altında kendini korumuş karıncalar yeni delikleri açmış çoktan kış hazırlıklarına başlamış bile.”