Tahir Elçi cinayetinin iddianamesi kabul edildi

Tahir Elçi cinayetine ilişkin hazırlanan iddianame Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Davanın ilk duruşması 21 Ekim’de görülecek.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin ölümüyle ilgili polis S.T, M.S. ve F.K. ile PKK üyesi Uğur Yakışır hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. İddianameyi kabul eden Diyarbakır 10’nuncu Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşma tarihini 21 Ekim olarak belirledi.

Görülecek ilk duruşmada sanık polisler S.T. ve M.S.’nin SEGBİS ile hazır edilmeleri talimatı verildi. Diğer sanık polis F.T. ve dosyada yer alan tanık polislerin de duruşmada hazır edilmesi istendi.

Davanın tehlike oluşturup oluşturmayacağı soruldu

Mahkemenin ayrıca Diyarbakır Valiliği ve Cumhuriyet Başsavcılığına davanın “Kamu güvenliği açısından tehlike oluşturup oluşturmayacağını” sorması akıllara, “dava başka bir yere mi nakledilmek isteniyor?” sorusunu getirdi.

İddianame

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin 5 yıl sonra hazırlanan iddianamede, Elçi ile aynı gün polisler Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur’un yaşamını yitirdiği olay birleştirildi. İddianamede, Elçi’nin vurulduğu ateş hattında PKK üyesi Uğur Yakışır ile Yakışır’ın yaraladığı sanık polisler S.T., F.T. ve M.S.’nin olduğu belirtildi.

İddianamede, sanık polisler M.S., F.T. ile S.T.’nin “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermekten” 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi istendi. İddianamede, Yakışır için ise “2 polisi öldürmek, ülke birliğini ve bütünlüğünü bozmaktan” 3 kez ağırlaştırılmış müebbet, Elçi’yi “olası kastla öldürmekten” 20 yıl, polis memuru S.T.’yi “öldürmeye teşebbüsten” 20 yıl, “izinsiz silah bulundurmaktan” 5 yıl olmak üzere toplam 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 45 yıl hapis istendi.

MA – Aydın Atay