Tahir Elçi davası 3 Mart 2021’e ertelendi

Diyarbakır’da görülen Tahir Elçi davası, müşteki avukatlarının reddi hakim talebinin değerlendirilmesi gerekçesiyle 3 Mart 2021’e ertelendi.

Tahir Elçi 25 Kasım 2015’te öldürülmüştü

Sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı 28 Kasım 2015’te Diyarbakır dört ayaklı minarede açıklama yaparken öldürülen Tahir Elçi duruşması bugün ilk kez görüldü.

Duruşmada sanık polisler  S.T., F.T. ile ihraç edilen polis memuru M.S. ve avukatları duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Şikayetçi sıfatıyla Elçi ailesi, Türkan Elçi ve avukatları duruşmada hazır bulundu. 

Mahkeme Başkanı Türkan Elçi’ye söz vermedi

Davanın öğleden sonra devam eden duruşmasında, Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın konuşmak istedi. Ancak, mahkeme başkanı Aydın’ı izinsiz konuştuğu gerekçesiyle uyardı.

Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi

Ardından Mehmet Emin Aktar, mahkeme başkanının bu tavrına karşılık reddi hakim talebinde bulundu.

Müşteki Türkan Elçi söz isteyerek “Düşüncelerimi, davadan ne beklediğimi dinleme nezaketi göstermenizi istiyorum. Buraya gelene kadar size güvenim tamdı” dedi. Mahkeme, Türkan Elçi’nin uyarılmasına, aksi halde salondan çıkarılacağına dair ihtar ara kararı verdi.

Reddi Hakim talebinde bulunuldu

Elçi ailesi avukatları, “Ceza yargılaması insan haklarını doğrudan ilgilendiren bir disiplindir. Biz sadece iddianamede adı geçen sanıkların değil, gerçek anlamda suçluların, arka planda duranların tespitini istiyoruz” dedi.  

Av. Orhan Kemal Cengiz de Türkan Elçi’ye söz verilmesi ve tüm müşteki avukatların reddi hakim talepleri konusunda karar verilmesini talep etti.  Reddi hakim talebini değerlendirmekten kaçınan mahkeme, müşteki avukatlarının duruşmadan çıkarılmasına karar vereceğini kaydetti. 

Polis yoğunluğu dikkat çekti

Tahir Elçi davasını izlemek üzere çok sayıda vatandaş ve avukat hazır bulundu

Mahkeme salonu ve koridorunda yaklaşık 60 çevik kuvvet polisinin olduğu gözlendi. Mahkeme heyeti ve avukatlar arasında tartışma yaşandığı sırada polis takviyesinin yapılması dikkat çekti.

Mahkeme ertelendi

Mahkeme heyeti, reddi hakim konusunda Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin karar vermesinin istenmesine, SEGBİS kayıtlarının çözümünün yapılmasına karar vererek, duruşmayı 3 Mart 2021’e erteledi.

TIKLAYIN: Tahir Elçi iddianamesine son dakikada gizli tanık ifadesi

TIKLAYIN: Elçi cinayetinin iddianamesi kabul edildi

TIKLAYIN: Diyarbakır Baro Başkanı Aydın: Elçi dosyasını uluslararası yargı mekanizmalarına taşırız

TIKLAYIN: Elçi davası sanıklar olmadan başladı

MA