Tahir Elçi davası sanıklar olmadan başladı

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi cinayetine ilişkin açılan davanın ilk duruşması 5 yıl sonra Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanıklar olmadan başladı.  

Elçi ailesi avukatlarının, sanıkların duruşma tarihi verilerek duruşma salonunda hazır bulundurulmaları talebi reddedildi.

Fotoğraf: DepoPhotos

Diyarbakır’da sokağa çıkma yasaklarının olduğu 28 Kasım 2015 tarihinde Sur İlçesi’ndeki Dört Ayaklı Minare önünde Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin dava 5 yıl sonra başladı.

Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan davada sanık polisler F.T., S.T., ile ihraç edilen polis memuru M.B. “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçlamasıyla 3 yıldan 9 yıla kadar hapis cezasıyla tutuksuz yargılanıyor. Diğer “firari” sanık Uğur Yakışır’ın ise hem Elçi hem de aynı gün Cengiz Erdur ve Ahmet Çiftaslan adlı polisleri öldürmesi suçlamasıyla 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 45 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Adliye önü polis bariyerleriyle kapatıldı

Görülecek ilk duruşma öncesi Diyarbakır Adliyesinin önü polis bariyerleri ile kapatıldı. Adliye içerisinde onlarca çevik kuvvet polisi kask ve coplarıyla duruşma salonunun koridorunda, çok sayıda polis de duruşma salonunda bekledi. 

Elçi ailesi, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekilleri Hişyar Özsoy, Necdet İpekyüz, Dersim Dağ, Mehmet Rüştü Tiryaki, bağımsız milletvekili Ahmet Şık, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu üyesi Sema Kılıçer, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Mardin, Antep, Hakkari, Adana, Batman, Urfa, Siirt ve Şırnak baro başkanları ile çok sayıda insan hakları savunucusu duruşmaya katılmak için adliyede bir araya geldi. 

Bir çok gazetecinin duruşmayı izlemesine izin verilmedi

Duruşma öncesi, davayı takip edecek basın mensuplarından isim listesi istendi. Mahkeme, listede isimleri yer alan bir çok gazetecinin duruşmayı takip etmesine izin vermedi. Baro başkanlarının bu duruma karşı itirazı ise mahkeme tarafından reddedildi. 

Sanıklar SEGBİS ile duruşmaya katıldı

Duruşma salonunda 20 çevik kuvvet polisinin bulundurulması dikkat çekti. Duruşma salonuna mahkeme heyetiyle birlikte 88 kişi alındı. Sanık polisler S.T., F.T. ile ihraç edilen polis memuru M.B. ve avukatları duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Şikayetçi sıfatıyla Elçi ailesi, Türkan Elçi ve Elçi’nin avukatları ise duruşmada hazır bulundu.

Duruşma başlamadan önce Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, 64 avukatın duruşmada yer alması için mahkemeye liste sundu. Duruşma kimlik tespiti ile başladı. 

Sanıkların duruşmada hazır bulundurulması talep edildi

Avukatların davaya katılma taleplerine karşılık mahkeme başkanı, sanıkların sorgularının ardından talepleri değerlendireceğini söyledi. Avukat Fikret İlkiz ise çapraz sorgu yapabilmeleri ve usul gereği önce katılma talepleri hakkında karar verilmesi gerektiğini ifade etti. 

Elçi ailesinin avukatları, yargılamanın etkin bir şekilde yapılabilmesi için suçun vasfı, davanın önemi, cezasızlıkla mücadele gereği bir duruşma tarihinin belirlenmesini ve sanıkların duruşmada hazır bulundurulmalarını talep etti. 

Sanıklar duruşmalara SEGBİS ile katılmak istediklerini söyledi

Mahkeme başkanı sanıklardan SEGBİS ile duruşmaya katılma konusundaki görüşlerini sorması üzerine, sanıklar bulundukları şehirlerden SEGBİS ile duruşmaya katılmak istediklerini söyledi.

Mahkeme heyeti, avukatların duruşmaya katılma ve sanıkların duruşmada hazır edilmesi taleplerini reddetti.

Ne olmuştu?

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Diyarbakır’da sokağa çıkma yasaklarının olduğu 28 Kasım 2015 tarihinde Sur İlçesi’ndeki Dört Ayaklı Minare’nin çatışmalardan gördüğü tahribata ilişkin yaptığı açıklamanın ardından öldürüldü. Elçi cinayetinin olay yeri incelmesi 4 ay sonra 17 Mart 2016 tarihinde yapıldı.

Elçi’yi öldüren mermi çekirdeği bulunmadı

Daha önce tespit edilen 83 delilden sadece 43’ü toplandı. En önemli delilerden sayılan Elçi’yi öldüren mermi çekirdeği bulunmadı. Elçi’nin vurulma anının da olduğu polis kamerası görüntülerinde 13 saniyelik, aynı sokakta bulunan PTT Şubesi’ne ait 5 no’lu güvenlik kamerası kayıtlarında ise 17 dakikalık görüntü kesintisi olduğu ortaya çıktı.

Başka bir işyerine ait 4 kameradan 3’ü çalışırken, cinayet mahallini gören 4’üncü kameranın ise çalışmadığı öne sürüldü. Soruşturmanın başında Elçi’ye doğru ateş ettikleri kamera görüntülerine yansıyan 4 polis “tanık” olarak dinlendi.

ATK rapor hazırlamadı

Diyarbakır Barosu’nun gazetecilerin çektiği olay yerine ait görüntüleri Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Bölümü Forensic Architecture’a gönderdi. Üniversite hazırladığı raporda, fail olarak tespit ettiği 3 polisten birine “kesin fail” olarak işaret etti. Ancak savcılık bu raporu dikkate almayarak ATK’den rapor istese de ATK rapor hazırlamadı.

Soruşturma 4 buçuk yılda tamamlandı

4 buçuk yıl sonra soruşturma tamamlandı. Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianameyle tutuksuz yargılanan sanık polisler F.T., S.T. ile M.S.’nin “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermekten” 3 yıldan 9 yıla kadar hapsi isteniyor.  

Diğer firari sanık Uğur Yakışır hakkında ise hem Elçi hem de aynı gün polisler Cengiz Erdur ve Ahmet Çiftaslan’ı öldürdüğü suçlamasıyla üç kez ağırlaştırılmış müebbet ve 45 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.  Ayrıca sanık Yakışır hakkında 15 Eylülde hazırlandığı ve dava dosyasına konulduğu ortaya çıkan yeni iddianameyle de “devletin birliğini bozmak” ve “kasten öldürmek” suçlarından cezalandırılması isteniyor.

İddianamede, “İ61BR10KM55TM46Z” kod isimli gizli tanığın, “Bu örgüt mensubunu Haki Xızginas kod olarak biliyorum. Bu örgüt mensubu Tahir Elçi’yi öldüren, 2 polis memurunu şehit eden şahıstır” beyanlarıyla Yakışır’ın Elçi’yi vurduğu iddiası yer alıyor.

MA – DİYARBAKIR