Tahir Elçi iddianamesine son dakikada gizli tanık ifadesi

2015’te Diyarbakır’da öldürülen Tahir Elçi davasına son dakika müdahalesinde bulunuldu, ‘gizli tanık’ ifadesi kanıt olarak kabul edildi.

Tahir Elçi 28 Kasım 2015’te öldürüldü

20 Eylül’de hazırlanan yeni iddianameye gizli bir tanık ifadesi eklendi. Gizli tanık ifadesinde ‘Tahir Elçi bir PKK’li tarafından öldürüldü denildi.

T24 haber sitesinden Gökçer Tahincioğlu‘nun haberine göre yeni iddianameye eklenen gizli tanık ifadesi davanın seyrini değiştirecek seviyede.

Tahir Elçi davasının sanığı Uğur Yalçın adlı şahsın Elçi’yi öldüren kişi olarak gizli tanık tarafından suçlandığı aktarıldı.

Gizli tanığın ifadesi kanıt olarak kabul ediliyor

Tahincioğlu, gizli tanığın sadece ‘Bu örgüt mensubunu haki XIZGİNAS kod olarak biliyorum. Bu örgüt mensubu Tahir Elçi’yi öldüren, 2 polis memurunu şehit eden şahıstır’ ifadesinin kanıt olarak gösterildiğini belirtti.

Haberin detaylarında şu ifadelere yer verildi:

  • Duruşma öncesi dosyaya konulan iddianame, “polislerin cezasız bırakılmaması, failin belirsiz hale getirilmesi çabası” olarak yorumlandı. Mahkeme, iki davayı birleştirerek, gizli tanığın dinlenmesi için müzekkere yazılmasına karar verdi.
  • İddianamede, Elçi’yi, kimin vurduğunun net olarak tespit edilemediği vurgulanıyor. Dava dosyasına son dakikada, Yakışır hakkında 15 Eylül 2020’de hazırlanan bir iddianame daha kanıt olarak konuldu. Bu iddianamede de firari durumdaki Yakışır’ın, “devletin birliğini bozmak” ve “Kasten öldürmek” suçlarından cezalandırılması talep ediliyor.
  • İddianamede, Yakışır’ın Elçi’yi vurduğu iddiasına, “İ61BR10KM55TM46Z” kod isimli gizli tanığın ifadesi kanıt gösteriliyor. 
  • Gizli tanığın, “”Bu örgüt mensubunu haki XIZGİNAS kod olarak biliyorum. Bu örgüt mensubu Tahir ELÇİ’yi öldüren, 2 polis memurunu şehit eden şahıstır” anlatımları, iddianamenin tek delili.
  • İki sayfalık iddianamenin kalanında, PKK’nın tarihi ve amaçları anlatılıyor. Duruşmadan hemen önce, olaydan 5 yıl sonra hazırlanan iddianamenin dava dosyasına konulması, eleştirilere de yol açtı.
  • Avukatlar, iddianamenin, polislerin sorumluluğunu gizlemek, faili belirsizleştirmek amacıyla hazırlandığı ve dosyaya konulduğu eleştirilerini yöneltti. 

Türkan Elçi stajyer avukatlığa başladı

Türkan Elçi

Avukatlık eğitimini tamamlayan ve stajyer avukatlığa başlayan Türkan Elçi, duruşmaya, hukukçu olarak değil, “müşteki” sıfatıyla katılacak. Elçi, Tahir Elçi davasına katılma talebinde bulunacak. 

Haber Merkezi – T24