Tahir Elçi İnsan Hakları 2. Fotoğraf Sergisine izin verilmedi

HABER MERKEZİ – Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin 4. Ölüm yıldönümü nedeniyle Hasan Paşa Han’ında düzenlenmek istenen Tahir Elçi İnsan Hakları 2. Fotoğraf Sergisi ‘Barış ve Özgürlük’ temalı fotoğraf sergisi “Müşteri yoğunluğu” gerekçesiyle reddedildi.

Diyarbakır Barosu ve Tahir Elçi Vakfı, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin ölüm yıldönümü nedeniyle ortaklaşa bir dizi etkinlik planladı. Tahir Elçi İnsan Hakları 2. Fotoğraf Sergisi kapsamında ‘Barış ve Özgürlük’ temalı fotoğraf sergisi de Sur İlçesindeki Hasan Paşa Hanı’nda yapılmak istendi. Baro, serginin Hasan Paşa Hanı’nda yapılması talebiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne başvuru yaptı.

Serginin Hasan Paşa Hanı’nda yapılması “Müşteri yoğunluğu” ve “Sergi süresinin uzun olduğu” gerekçesiyle reddedildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün verdiği yanıt şöyle: “Baronuz tarafından düzenlenecek olan etkinlik kapsamında ilgi yazıyla istemiş olduğunuz Hasan Paşa Hanı; muhtelif şahısların icarında bulunması ve alışveriş amacıyla gelen müşterilerin yoğunluğu sebebiyle, ayrıca kiracılarla yapılan görüşme neticesinde 28-30 Kasım aralığının uzun olacağı ve işlerin sekteye uğrayacağı görüşü de dikkate alınarak mezkur yerine sergi alanı olarak kullanılması Bölge Müdürlüğümüzce uygun görülmemiştir.”