‘Tahir Elçi’nin katilleri korunuyor’

HABER MERKEZİ – HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesi üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen soruşturmada hiçbir gelişmenin kaydedilmediğini, katillerin korunduğunu belirtti.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin ölüm yıldönümü nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Başaran, Elçi’nin 1990’lı yıllarda yakılan köylerin, faili meçhullerin ve yargısız infazların takipçisi olduğunu belirtti. Elçi’nin katledildiği gün delillerin kaybolmaması için olay yeri incelemesinin yapılmadığını ifade eden Başaran, suni bir çatışma gerekçe gösterilerek olay yeri incelemesinin yaptırılmamış olmasının faillerin hala bulunmamasının sebebi olduğunu ifade etti.

‘2 başsavcı 4 savcı değişti’

“Devlet katliamı aydınlatmanın değil, aradan geçen dört yılda katliamı karartmanın derdindedir” diyen Başaran, 4 yıl boyunca soruşturmada hiçbir gelişmenin kaydedilmediğini ve katillerin korunduğunu belirtti. Yürütülen soruşturmada 2 başsavcı ve 4 savcının değiştiğine dikkat çeken Başaran, “Elçi’ye doğru ateş ettiği görüntülerde de yer alan 4 kolluk görevlisi ise dosyada sadece tanık olarak gösterilmiştir” dedi. Tahir Elçi’nin, onlarca kişinin gözü önünde ve kameraların canlı kayıt yaptığı sırada katledildiğini hatırlatan Başaran, “‘Elçi’yi katleden kişi/kişilere ve vurulduğu anı gösteren herhangi bir görüntü kaydına ulaşılmadı’ denmesi niyeti açıkça ortaya koymaktır.” dedi.

‘Tahir Elçi’nin bıraktığı yerden devam edeceğiz’

1990’lardaki faili belli olan ancak faili meçhul denilen cinayetlerle, Tahir Elçi’nin faillerinin aynı zihniyetin ve devlet içi bazı odakların ürünü olduğunu kaydeden Başaran, şunları kaydetti: “Bizler Tahir Elçi’nin hayallerinden, ümitlerinden ve mücadele hedeflerinden asla vazgeçmeyeceğiz. Karanlıkları bertaraf etmek için mücadeleye Tahir Elçi’nin bıraktığı yerden devam edeceğiz.”