Tahliye edilen Alınak: Kürtlere baskı için tutuklandım

Hukukçu, siyasetçi, yazar Mahmut Alınak Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın ilk duruşmasında “ev hapsi” verilerek tahliye edildi.

Mahmut Alınak

Kars’ta 17 Şubat’ta “Devletin topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymak, devletin birliğini bozmak, devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak, devletin bağımsızlığını zayıflatmak” iddialarıyla tutuklanan Kürt siyasetçi Mahmut Alınak’ın ilk duruşması görüldü.

Hakkında müebbet hapis istenen Alınak’ın Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmasına çok sayıda avukat katıldı.

Kürtlere baskı amaçlı

Kimlik tespitinin ardından Alınak hazırladığı 15 sayfalık savunmayı mahkemeye sundu. Alınak, savunmasında tüm suçlamaları reddederek, mahkemelerin ve yargının Kürt halkını baskı altında tutmak için, cezaevlerine attığını söyledi. Söylediklerinin suç olmadığı vurgulayan Alınak, düşüncelerini ve doğru bildiklerini savunmaya devam edeceğini belirtti. 

Ev hapsi verildi

Alınak’ın ardından avukatları da savunma yaptı. Savcı, Alınak’ın tutukluluğunun devamını talep etti. Ardından kararını veren mahkeme heyeti, Alınak’ın yaşı ve tutuklulukta kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak, “ev hapsi” adli kontrol kararıyla tahliye etti.

68 yaşında 10. kez cezaevine giren Alınak’ın tahliye kararını oğlu, Avukat Bişar Abdi Alınak twitter hesabından duyurdu. “Babam tahliye oldu darısı diğer tutukluların başına” dileğinde bulundu.

Neyle alındı neyle tutuklandı!

Örgüt üyeliği suçlamasıyla üç aydır tutuklu olan Alınak, “Devletin topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymak, devletin birliğini bozmak, devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak, devletin bağımsızlığını zayıflatmak” suçlamalarıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanıyor.

Kars’taki evinden 13 Şubat 2019 sabahı gözaltına alınan yazar, siyasetçi Mahmut Alınak 17 Şubat 2019’da tutuklandı. Ailesi, gözaltına alınmasının ardından yaptığı açıklamada,
13 Şubat sabahı, ‘terör örgütü üyesi olmak’ suçlamasıyla evinde gözaltına alına Mahmut Alınak, dört gün sonra “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla tutuklanmıştı.

300 sayfalık iddianame hazırlandı

İddianame’de Alınak’ın yazdığı Bêkes adındaki kitabın gelirini dönemin Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç’un ailesine bağışlaması, akrabaları ile yaptığı sohbetler, hükümete yönelik eleştirel yazıları, husumetli iki ailenin barışa aracılık teklifi ve Diyarbakır’da çöp taşıyıcıları ile birlikte çöp toplayarak kamuoyu nezdinde duyarlılık oluşturma yönündeki girişimleri ile Kürtçenin resmi dil olması için Birleşmiş Milletlere (BM) başvurma girişimlerinin de suç sayıldığı iddianamede, Alınak hakkında muhabbet hapis istenmişti.