Taliban: Afganistan demokrasiyle değil şeriatla yönetilecek

Taliban’ın üst düzey yöneticilerinden Waheedullah Haşimi, Afganistan’ın bir demokrasi sistemiyle değil şeriatla yönetileceğini söyledi. 

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ın üst düzey yetkililerinden Waheedullah Haşimi, yeni yönetim modeline ilişkin Reuters Ajansı’na konuştu. Yeni yönetim modeline ilişkin görüşmelerin sürdüğünü belirten Haşimi, 1996-2001 yılları arasında ülkeyi yönetme biçimlerine benzer bir iktidar yapısından söz etti.

Afganistan’ın yeni dönemde bir konsey tarafından yönetilebileceğini belirten Haşimi, İslamcı militan hareketin dini lideri Haybatullah Ahundzada’nın ülkenin cumhurbaşkanı düzeyinde olacağını ve konseyin üzerinde bir rol almasının muhtemel olduğunu söyledi. “Belki onun yardımcısı ‘devlet başkanı’ rolünü üstlenir” diyen Haşimi, kendisinin de bu hiyerarşi zincirinde Akhundzada’nın yardımcısı görevinde olacağını söyledi.

‘Afganistan şeriat kanunlarıyla yönetilecek’

Taliban’ın Afganistan’ı nasıl yöneteceğiyle ilgili birçok konunun henüz sonuçlanmadığını ancak Afganistan’da demokratik sistem kullanılmayacağını söyleyen Haşimi, “Afganistan’da nasıl bir siyasi sistem uygulamamız gerektiğini tartışmayacağız çünkü bu açık; bu şeriat kanunu ve o kadar. Afganistan şeriat kanunlarıyla yönetilecek.” dedi.

Pilot ve askerlere Taliban’a katılma çağrısı

Haşimi, ayrıca bu hafta içinde yönetim konularını tartışacak olan Taliban liderliği toplantısına katılacağını söyledi. Taliban’ın hem kendi militanlarından hem de önceki yönetimin askerlerinden oluşan bir ordu planladığını ifade eden Haşimi, eski yönetimin pilot ve askerlerine kendilerine katılma çağrısında bulundu.

Haşimi, “Çoğu Türkiye’de, Almanya’da ve İngiltere’de eğitim aldı. Bu yüzden onlarla konuşup yerlerine geri döneceğiz. Elbette orduda bazı reformlar, bazı değişiklikler yapacağız. Ama yine de onlara ihtiyacımız var ve onları bize katılmaya çağıracağız” dedi.

‘Hava limanlarında helikopterlere ve uçaklara el koyduk’

Yabancı birliklerin geri çekilmesinden sonra çeşitli Afgan hava limanlarında helikopterlere ve diğer uçaklara el koyduklarını söyleyen Haşimi, Taliban’ın pilotları olmadığı için özellikle pilotlara ihtiyaç duyduğuna vurgu yaptı. Birçok pilotla temas halinde olduklarını ifade eden Haşimi, “Onlardan gelip katılmalarını, kardeşlerine, hükümetlerine destek olmalarını istedik. Pek çoğuna telefonla ulaştık, diğerlerine de ulaşmaya çalışıyoruz. İşleri hazır” diye belirtti.

Haşimi ayrıca, çevre ülkelere iniş yapan Afgan uçak ve helikopterlerinin bu ülkeler tarafından kendilerine iade edilmesini beklediklerini de sözlerine ekledi.

Kadınlarla ilgili kararlara ‘din adamları’ karar verecek

Kadınların gelecekteki rolü konusunda da açıklamalarda bulunan Haşimi, kadınların çalışma ve eğitim hakkının yanı sıra nasıl giyinecekleri konusunda “din adamlarının” karar vereceğini söyledi.

Haşimi, “Kız çocukların okula gidip gitmeyeceğine ulemamız karar verecek. Bu onlara kalmış. Kadınların hicab, burka, sadece bir başörtüsü veya başka herhangi bir şey takıp takmayacağına onlar karar verecek. Bu onlara kalmış.” diye konuştu. Haşimi, “Afganistan’da halkın yüzde 99’u Müslüman ve İslam’a inanıyorlar” dedi.

Taliban 1996-2001 arasındaki uygulamalarında kadınların çalışmasını, eğitim almasını, başı açık gezmesini ve sokağa yanlarında bir erkek akrabaları olmadan çıkmasını yasaklamıştı. Bu yasağı ihlal eden çok sayıda kadına da şeriatın katı bir Sünni yorumu çerçevesinde çoğu zaman şiddet içeren ağır cezalara çarptırılmıştı.

MA – ANKARA