‘Tamamlayıcı Emeklilik demek Kıdem tazminatına yankesicilik demektir’

Genel-İş Sendikası Başkanı Remzi Çalışkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “tamamlayıcı emeklilik” adlı sistemle, kıdem tazminatına göz konulduğunu söyledi.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel de “Tamamlayıcı emeklilik demek kıdem tazminatına yankesicilik demek” diyerek tepki gösterdi.

Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan. Foto: MA

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında önceki gün gerçekleşen kabine toplantısı sonrasında açıklanan İstihdam Kalkınma Paketi’ne ilişkin DİSK’e bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) Genel Başkanı Remzi Çalışkan yazılı açıklama yaptı.
 
Çalışkan, Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın “tamamlayıcı emeklilik” adını verip, 2022 yılında devreye sokmayı planladıklarını açıkladığı sistemle, Kıdem Tazminatı Fonu ile entegre edilmiş zorunlu bireysel emekliliğin yeni versiyonunu gündeme getirdiğini ifade etti.

‘Kırmızı çizgi’ vurgusu

Kıdem Tazminatı Fonu’na ilişkin açıklamaların iktidar tarafından düzenli olarak ısıtılıp gündeme getirildiğini belirten Çalışkan, kıdem tazminatının sendikalar için “kırmızı çizgi” olduğunu kaydetti. İktidar tarafından açıklanan paketlerin işçi sınıfının kazanılmış haklarını geriletmeye dönük olduğunu söyleyen Çalışkan, “Açıklanan her paket sonrası işçi sınıfının ekmeği daha çok küçüldü” dedi.

İktidarın hedefi kıdem tazminatı

Kıdem tazminatının, işçinin işten ayrılması ya da çıkarılmasında yaşayacağı gelir kaybına karşı bir tazmin aracı olmasının yanı sıra işverenlerin, işçileri keyfi bir şekilde işten atmalarını engelleyici bir işleve sahip olduğunun altını çizen Çalışkan, iktidarın bundan dolayı kıdem tazminatını hedef aldığını ifade etti. Çalışkan, “Amaç; kamusal emeklilik sistemi parçalanacak, iş güvencemiz olan kıdem tazminatı fona dönüştürülecek ve böylelikle işçiler işverenler tarafından kolayca işlerinden edilecek” ifadelerini kullandı. 

Yük işçi sınıfına

İşçilerin açlık ücreti olan günlük 38 TL’lik ödeneğe mahkum edildiğine dikkat çeken Çalışkan, “Anlaşılan o ki işçi sınıfı sadece Koronavirüs salgınıyla değil aynı zamanda neo-liberal salgınla da mücadele etmeye devam edecek. Kapitalist dünyada neo-liberal politikalar bir bir çökerken ne yazık ki iktidar bu işe yaramaz tükenmiş politikaları sürdürmekte ve salgının yarattığı ekonomik yükü işçi sınıfına yıkmakta kararlı. Oysa artık insanlığın ihtiyacı bu köhnemiş neo-liberal politikalar değil sağlık temelli, yaşam temelli emekçileri koruyacak politikalardır. Gördük ki salgın karşısında ne para ne pul işe yarıyor; emek ve bilim insanlığın ve tüm canlıların kurtuluşu için tek dayanağımız” diye belirtti.  

Özel: Kıdem tazminatına el uzatıyorlar

Özgür Özel. Fotoğraf: AA

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’ın son kabine toplantısının ardından duyurduğu ‘Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ni (TES) değerlendirdi.
Kıdem tazminatını işçinin alın teri olduğunu vurgulayan Özel, “Geçmişte 3 konfederasyon, HAK-İŞ, TÜRK-İŞ, DİSK birlikte karşı çıkmıştı. Bu süreçte şimdi her zamanki gibi dönecekler, bunun adını değiştirmeye kalkıyorlar: Tamamlayıcı emeklilik. Bundan sonra tamamlayıcı emeklilik lafını duyan işçimiz bilsin ki kıdem tazminatına el uzatıyorlar. Sen geçen dönemlerde direndin diye geri çekildi, tamamlayıcı emeklilik demek kıdem tazminatına yankesicilik demek, senin kumbarayı boşaltıyorlar demek. 1 yıl çalışıp da 30 gün kıdem hakkı kazanıyorsun ya bunu 15 güne indirmek istiyorlar. Bunu bilmek demek.”